STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 650-LECIE URODZIN ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ

650-lecie urodzin św. Jadwigi Królowej

Zapraszamy do udziału w wyjątkowych obchodach 650-lecia urodzin św. Jadwigi Królowej, które odbywają się w Krakowie. To niepowtarzalna okazja, by uczcić pamięć św. Jadwigi Królowej i jednocześnie odkryć historię oraz kulturę średniowiecznego Krakowa.
Nowenna ku czci św. Jadwigi Królowej (30 maja – 7 czerwca 2024)

Codziennie od 30 maja do 7 czerwca o godzinie 17:30 w Katedrze na Wawelu będą odbywać się wyjątkowe nabożeństwa nowenny ku czci św. Jadwigi Królowej. Te duchowe spotkania są organizowane przez Siostry Jadwiżanki, które od lat pielęgnują kult św. Jadwigi, patronki Polski i Litwy. – Nowenna to czas szczególnej modlitwy i refleksji, skierowany do wszystkich wiernych pragnących pogłębić swoją wiarę i oddać hołd świętej – mówi s. Anna Kopińska CHR. – Św. Jadwiga Królowa, znana ze swojej pobożności, mądrości i dobroczynności, jest postacią, której życie i działania pozostawiły trwały ślad w historii Polski – dodaje.

Gra Miejska “Urodziny Jadwigi” (od 24 maja 2024)

Od 24 maja zapraszamy na fascynującą grę miejską, dostępną na aplikacji Action Bound, „Śladami św. Jadwigi Królowej Polski”, która pozwoli uczestnikom odkrywać tajemnice XIV-wiecznego Krakowa i życie królowej Jadwigi.

Zachęcamy do udziału w tej wyjątkowej przygodzie, która z pewnością dostarczy niezapomnianych wspomnień i poszerzy wiedzę o jednej z najważniejszych postaci w historii Polski.

XVIII Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej (6 czerwca 2024)

6 czerwca w godzinach od 9:00 do 12:00 w Katedrze na Wawelu odbędzie się XVIII Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej. To wydarzenie zjednoczy uczniów, nauczycieli i sympatyków szkół noszących imię tej wielkiej królowej, ukazując jej dziedzictwo jako inspirację dla młodego pokolenia. W trakcie zjazdu zaplanowano Mszę św. oraz liczne atrakcje, które mają na celu umocnienie więzi między uczestnikami.

– Święta Jadwiga Królowa to postać, która zasłynęła nie tylko jako władczyni, ale również jako osoba głęboko religijna i zaangażowana w sprawy społeczne. Jej działalność charytatywna i troska o edukację były fundamentem, na którym opierały się jej rządy. Dlatego też, zjazd szkół noszących jej imię, jest nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale również do refleksji nad jej wartościami i ich znaczeniem we współczesnym świecie – zaznacza s. Anna.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Królowa Jadwiga. 650-lecie urodzin” (7 czerwca 2024) 

7 czerwca zapraszamy na Międzynarodową Konferencję Naukową „Królowa Jadwiga. 650-lecie urodzin”, która odbędzie się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozpoczęcie konferencji planowane jest na godzinę 9:00. To wyjątkowe wydarzenie zgromadzi wybitnych historyków z całego świata, którzy podzielą się swoją wiedzą i badaniami na temat życia oraz dziedzictwa św. Jadwigi Królowej.

W programie konferencji przewidziano liczne wystąpienia znakomitych prelegentów, którzy omówią różne aspekty życia św. Jadwigi, jej wpływ na politykę, kulturę i religię średniowiecznej Europy. Ponadto, uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w inspirujących dyskusjach i panelach tematycznych, które pozwolą na głębsze zrozumienie roli, jaką odegrała św. Jadwiga w historii Polski i Europy. Więcej szczegółów tutaj.

Msza Święta w Katedrze na Wawelu (6 i 7 czerwca 2024)

6 czerwca o godzinie 17:30 w Katedrze na Wawelu odbędzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego. 7 czerwca Mszy św. będzie przewodniczył  ks. prof. Jacek Urban.

Piknik Rodzinny „Urodziny Jadwigi” (8 czerwca 2024)

– Najmłodszych oraz całe rodziny zapraszamy na piknik rodzinny „Urodziny Jadwigi”, który odbędzie się 8 czerwca od godziny 11:00 do 16:00 na Wzgórzu Wawelskim oraz w Ogrodach Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego – mówi s. Anna. – O 11.00 wystąpi „Cracovia Danza”, która zaprezentuje pokaz tańców dworskich i „Legendę o królowej Jadwidze”. Następnie, tworząc korowód, udamy się na Podzamcze 8 gdzie czekać będą liczne atrakcje, w tym: malowanie twarzy, zabawy z balonami, gry przygotowane przez Koła Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Siostry Jadwiżanki i Dejzi Klub, a także konkursy z nagrodami. Ponadto, dla wszystkich gości przygotowaliśmy: opowieści o życiu i działalności św. Jadwigi Królowej, koncert muzyki dawnej w wykonaniu węgierskiego zespołu „Szelindek” i degustację potraw kuchni węgierskiej – zaznacza.

Więcej szczegółów tutaj.

Nieszpory (8 czerwca 2024)

O godzinie 17:00 w Katedrze na Wawelu odbędą się nieszpory prowadzone przez Siostry Jadwiżanki.

Uroczysta Msza Święta (8 czerwca 2024)

Obchody zakończymy uroczystą Mszą św., pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, o godzinie 17:30 w Katedrze na Wawelu, upamiętniającą św. Jadwigę Królową. Organizatorami uroczystości są: Krakowska Kapituła Katedralna, Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Parafia Archikatedralna św. Stanisława B. M. i św. Wacława M., Rodzina Szkół im. Św. Jadwigi Królowej, Sodalicja Świętej Jadwigi Królowej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Zgromadzenie Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego.

Odpust zupełny

Na prośbę abp. Marka Jędraszewskiego, Penitencjaria Apostolska mocą nadaną jej przez Papieża Franciszka udzieliła łaski odpustu zupełnego wszystkim, którzy w dniach 30 maja do 8 czerwca 2024 nawiedzą kościół katedralny i pomodlą się przy relikwiach św. Jadwigi, królowej. Dla tych, którzy nie będą mogli nawiedzić kościoła katedralnego warunkiem odpustu będzie szczera modlitwa za wstawiennictwem św. Jadwigi w intencji pokoju na świecie i o pomyślność dla naszego kraju.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej i Komitet Organizacyjny Obchodów
ZOBACZ TAKŻE