STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI W ŁĘTOWEM: POTRZEBA MIEJSCA, W KTÓRYM GROMADZI SIĘ LUD BOŻY

Abp Marek Jędraszewski w Łętowem: Potrzeba miejsca, w którym gromadzi się lud Boży

– Dzieje powstawania tej parafii i budowy tej świątyni świadczą o waszej wierze i przekonaniu, że trzeba mieć Boży Dom, w którym należy oddawać Bogu chwałę – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski na Mszy św., podczas której dokonał konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Łętowem.

Abp Marek Jędraszewski w Łętowem: Potrzeba miejsca, w którym gromadzi się lud Boży

W homilii, arcybiskup przypomniał trudne czasy niewoli babilońskiej. Najeźdźcy zniszczyli wszystko: pałace, domy i wspaniałą świątynię jerozolimską zbudowaną przez króla Salomona. Metropolita przywołał postać kapłana Ezdrasza, który powtarzał narodowi wybranemu jego historię. Izraelici poczuli w sobie siłę i zrozumieli, że ich największym obowiązkiem jest budowa nowego Domu Bożego.

– Dzieje powstawania tej parafii i budowy tej świątyni świadczą o waszej wierze i przekonaniu, że trzeba mieć Boży Dom, w którym należy oddawać Bogu chwałę – mówił dalej arcybiskup. – Pasterz kościoła krakowskiego, abp Adam Stefan Sapieha, stwierdził, że w tym miejscu musi powstać świątynia, której patronuje Matka Boża Królowa Polski – tłumaczył metropolita. – Działo się to wtedy, kiedy po raz czwarty dokonano rozbioru Polski, i kiedy nasza Ojczyzna miała przestać istnieć. Tymczasem, wy zbudowaliście kościół poświęcony naszej Matce i Królowej – zaznaczył.

– Dziś, kiedy obraża się i wyśmiewa symbole religijne przez wrogą Bogu ideologię, kierując nasze serca w kierunku przeciwnym Stwórcy, wy budujecie kościół i chcecie mieć piękną świątynię. Za tym szlachetnym pragnieniem kryje się umiłowanie Kościoła i poczucie, że wszyscy jesteśmy Bożym ludem (…). Dziękujemy Panu Bogu za ten piękny dzień, choć ze względów pandemii, przypada on w niełatwym czasie. Jest to dzień, w którym dajecie wyznanie wiary, że nawet wtedy, kiedy jest trudno i niełatwo, potrzebne jest wspaniałe miejsce, gdzie razem gromadzi się Boży lud, zjednoczony Słowem i Eucharystią, by umocnić swoją wiarę i mieć nadzieję na spotkanie z Chrystusem w wiecznej chwale (…). Niech Najświętsza Maryja Panna, patronka waszej parafii, Królowa Polski, ma was w swojej prawdziwie matczynej i królewskiej opiece – zakończył.

Plan utworzenia samodzielnej placówki duszpasterskiej w Łętowem zrodził się w 1917 roku, gdy proboszczem i dziekanem w Mszanie Dolnej został ks. Józef Stabrawa. Hasło „kościół w Łętowem” napotkało wiele trudności w realizacji. Pierwszą i najważniejszą był brak parceli pod budowę, a drugą fakt, że nie wszyscy mieszkańcy wsi podeszli do projektu z entuzjazmem. W 1925 roku Józef Węglarz z sąsiadami wybudował kaplicę na swej działce na osiedlu Folwark. Nie było to miejsce dogodne dla wszystkich, więc tego samego roku Sebastian Murzyn ofiarował dużą parcelę pod budowę kościoła i plebanii. Kaplicę na osiedlu Folwark rozebrano, a materiał z rozbiórki przeniesiono na plac budowy świątyni do ponownego wykorzystania. Parafianie ofiarnie wznosili drewniany budynek podobny do dużego baraku. Po zakończeniu tych prac, świątynia została ponownie poświęcona 8 grudnia 1939 roku przez księdza dziekana Józefa Stabrawę.

Na mocy dekretu wydanego przez ówczesnego ordynariusza, 1 stycznia 1942 roku erygowano samodzielną parafię pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Łętowem. Jej administratorem został ksiądz Władysław Magiera, który niedługo potem, 31 maja 1947 roku, zginął zastrzelony przez bandytów. Następnym proboszczem był ks. Franciszek Zyzański, a po nim ks. Stanisław Grunwald (pseudonim konspiracyjny Wincenty Nowak), który 5 listopada 1952 roku opuścił parafię, by wstąpić do nowicjatu Księży Chrystusowców. 10 listopada 1952 roku, parafia została przekazana Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Saletynów, którzy pracują tutaj do dziś. 19 września 1975 roku, ks. kardynał Karol Wojtyła poświęcił kamień węgielny pod budowę nowej świątyni.

IMG_5496

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE