STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP JANUSZ MASTALSKI PODCZAS PROCESJI BOŻEGO CIAŁA O ŹRÓDŁACH POCIECHY

Bp Janusz Mastalski podczas procesji Bożego Ciała o źródłach pociechy

W czasie centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie biskup Janusz Mastalski wskazywał na cztery źródła pociechy, którymi są miłość, nadzieja, Boże miłosierdzie i pokój.Biskup powiedział, że Chrystus w sposób jasny nakazał uczniom spożywać Jego ciało, przyjmując Jego dar przebaczenia i pojednania. Jezus przemienia ludzi, uzdalniając ich do ofiarowania siebie. Ten nakaz we współczesnych czasach brzmi w szczególny sposób. Ludzie potrzebują pociechy i poczucia, że ktoś się nimi opiekuje. – Dziś przychodzimy w tej procesji Bożego Ciała po to, by w sercu Jezusowym znaleźć źródło wszelkiej pociechy – powiedział biskup.

Źródłem pociechy jest miłość. Św. Jan Paweł II mówił, że w odpowiedzi na grzech Bóg swą miłość rozszerza na gest miłosierdzia. Bp Janusz Mastalski powiedział, że miłość Boga ukazuje człowiekowi perspektywę. – Dzisiaj Bóg mówi do każdego z nas „Nie jesteś sam, z tobą jestem Ja, twój Bóg. Jest z tobą Kościół, który tak często jest poniewierany”. Właśnie w tej miłości odnajdujemy pociechę – zaznaczył.

Źródłem pociechy jest także nadzieja. – Przychodzimy tu po to, by w Eucharystii przekonać się, że Bóg spełnia obietnice – wskazał biskup. Dodał, że ufność Panu wspiera wierzących w trudnych sytuacjach.

Także Boże miłosierdzie stanowi dla ludzi źródło pociechy. Wzywa ono każdego, by być miłosiernym dla innych. – Miłosierdzie otwiera człowieka na ofiarność i zapomnienie o sobie – zauważył biskup.

Kolejnym źródłem pociechy jest pokój. – Pokój w sercu to poczucie realizacji swego powołania. Szanujmy się wzajemnie i dbajmy o to, by ten pokój mieszkał w naszych domach, parafiach, w naszym sercu. Radość i pokój pozwalają na skuteczne świadectwo – wskazał.

– Idźmy dalej w tej procesji mówiąc: „Panie, wierzę! Panie, ufam! Panie, przebacz jak i ja przebaczam!” – powiedział biskup. Na zakończenie przywołał słowa św. Jana Pawła II, który mówił by składać dzięki Bogu za to, że objawił swą miłość w sercu Chrystusa. Papież wskazywał, że jednocząc się z Chrystusem i adorując Go w każdym miejscu, trzeba poświęcać Mu cały świat i nowe tysiąclecie.

Playlista z Uroczystości Bożego Ciała dostępna tutaj.

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie 16.06.2022  (145)

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

Galeria

ZOBACZ TAKŻE