STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP JANUSZ MASTALSKI W BAZYLICE OFIAROWANIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W WADOWICACH O TYM JAK SPRAWIĆ, BY JEZUS STAŁ SIĘ OBRAZEM ŻYCIA CZŁOWIEKA

Bp Janusz Mastalski w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach o tym jak sprawić, by Jezus stał się obrazem życia człowieka

W czasie Mszy św. odprawionej za kapłanów i w intencji powołań kapłańskich, bp Janusz Mastalski wskazywał na cztery wartości, które należy uczynić ramą swego życia, aby jego obrazem stał się sam Chrystus.

Biskup powołując się na słowa św. Jana Pawła II, stwierdził, że powołanie jest wartością. W Ewangelii Jezus powiedział do zebranego ludu, że jest narodem przewrotnym. Od tej chwili Chrystus czynił mniej cudów, ponieważ każdy człowiek musiał zacząć odczytywać znaki czasów. – Kiedy Jezus mówi o znaku to myśli o czymś, co prowadzi ludzi do zrozumienia i uwierzenia, do zaufania Panu Bogu. To może być znak rozpoznawczy, ostrzegawczy, jakaś wskazówka – stwierdził biskup i zauważył, że takim znakiem jest m.in. zmniejszająca się liczba kleryków.

W pierwszym czytaniu św. Paweł pisze: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”. Wolność to umiejętność odmawiania i dokonywania trafnych wyborów. Św. Paweł pisał, że prawda i wolność istnieją razem. – Jak nie stanę w prawdzie – nie będę wolny – podkreślił bp Janusz Mastalski.

Ważną wartością jest konsekwencja i wytrwałość w godnym dążeniu do celu. Benedykt XVI pisał w liście do kapłanów, że powinni oni wyróżniać się ewangelicznym świadectwem oraz znać i miłować słowo Boże. Bp Janusz Mastalski powiedział, że trzeba się modlić o siłę, by umieć właściwie zwrócić drugiemu człowiekowi uwagę w ważnych sprawach.

Psalmista mówi, że ważna w życiu jest wierność. We współczesnym świecie wiele mówi się o skandalach i problemach, ale dużo mniej o rzeczach dobrych i pięknych. – Być wiernych to widzieć sens trwania, świadectwa, otwierać się na łaskę Bożą. Jeśli tego nie będzie, to nie będziemy wiedzieli komu mamy być wierni – stwierdził biskup.

Trzeba powracać do Boga, dostrzegając właściwą drogę. – Nawrócenie to radość z powodu uznania swoich błędów, ale także nowa jakość życia, której bardzo potrzebujemy – powiedział biskup. Zaapelował, by pomodlić się za niedawno wyświęconych księży, którzy potrzebują wsparcia.

Zakończył słowami św. Jana Pawła II, który pisał, że życie kapłańskie jest wzorowane na przykładzie samego Chrystusa, który wydał samego siebie, aby każdy mógł mieć życie. Nie oznacza to, że kapłani są pozbawieni słabości. Ze względu na to, każdy kapłan potrzebuje modlitwy i Ducha Św., by umacniać wierność.

Biskup zachęcił zebranych, by ramę swego istnienia utworzyli z czterech wymienionych przez siebie wartości, aby na obrazie ich życia był sam Chrystus.

Msza św. w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach w intecji kapłanów i o świętej powołania kapłańskie 10.10.2022 r.