STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP ROBERT CHRZĄSZCZ W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ: KIEDY OBOJĘTNOŚĆ STAJE SIĘ NORMĄ, KRZYŻ CHRYSTUSA TRACI SWOJE ZNACZENIE

Bp Robert Chrząszcz w Kalwarii Zebrzydowskiej: kiedy obojętność staje się normą, krzyż Chrystusa traci swoje znaczenie

Misterium Męki Pańskiej zakończyło się na górze Ukrzyżowania. Wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej. Po odczytaniu ewangelicznego opisu pasji, wygłosił homilię.



Na początku zwrócił uwagę, że podobnie jak w czasie, gdy Chrystus szedł drogami Jerozolimy, tak i dzisiaj można spotkać różne reakcje na cierpienie Jezusa, ale człowiek wiary nie może pozostać obojętny na Jego mękę. – Ludzie, którzy spotkali Jezusa wtedy na drodze krzyżowej, albo widzieli Jego ukrzyżowanie i to, co się tam wtedy działo, z pewnością nie powrócili do swoich domów już tacy sami. Bo albo stali się jeszcze bardziej oziębli, albo z miłością i żalem pochylili się, choćby duchowo, nad niesprawiedliwie krzywdzonym człowiekiem – mówił.

Biskup stwierdził, że uczestnicząc w kalwaryjskim Misterium Męki Pańskiej pośród różnych sytuacji życiowych, spotykamy Jezusa niosącego krzyż. Zwrócił uwagę, że kiedy stajemy pod krzyżem widzimy wielki znak miłości Boga do człowieka, ale też wielki objaw niesprawiedliwości, a nawet obojętności.

– Jakże i w tych czasach obojętność staje się dla nas normą. Lepiej być obojętnym, nie stawać po żadnej stronie, a będzie się wieść życie ciche i spokojne. To nic, że kogoś dzisiaj niesprawiedliwie osądzą i skażą na śmierć społeczną, najważniejsze, że do mnie nie mają pretensji. A przecież krzyż, to wezwanie do solidarności, do troski o tych, którzy są najbardziej potrzebujący, do walki o sprawiedliwość społeczną. Przecież Jezus na krzyżu nie umierał dla siebie, z obojętnością wobec ludzi. On na krzyżu umiera dla ludzi – powiedział biskup Robert i zwrócił uwagę, że kiedy obojętność staje się normą, krzyż Chrystusa traci swoje znaczenie.

Przypomniał, że droga krzyżowa i spotkanie przez ludzi cierpiącego Jezusa, było dla wielu momentem przemiany: Szymon z Cyreny, Weronika, Setnik, czy płaczące niewiasty, zeszli z Golgoty inni. – Spotkanie z Jezusem zmienia serca i dusze prowadząc je na nową drogę, drogę miłości, wiary i służby bliźnim. Oni nie wrócili już do sowich domów tacy sami. A my? Jacy powrócimy dziś do naszych domów? – zapytał na końcu hierarcha.

Po liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do adoracji w Grobie Pańskim, tuż obok kościoła Ukrzyżowania Jezusa, gdzie modlitwa potrwa do procesji rezurekcyjnej w niedzielę rano.

W wielkopiątkowym Misterium Męki Pańskiej wzięło udział ponad 85 tys. pątników.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biur Prasowe Sanktuarium
fot. o. Fr. Salezy Nowak OFM

Galeria

ZOBACZ TAKŻE