STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / CARITAS ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ OTRZYMAŁA NAGRODĘ LOVEKRAKÓW.PL W KATEGORII SPOŁECZNA DZIAŁALNOŚĆ DEKADY

Caritas Archidiecezji Krakowskiej otrzymała Nagrodę LoveKraków.pl w kategorii Społeczna Działalność Dekady

W czwartek, podczas uroczystej gali jubileuszowej portalu LoveKraków.pl, Caritas Archidiecezji Krakowskiej odebrała nagrodę w kategorii Społeczna Działalność Dekady.
– Caritas to spotkanie z człowiekiem w potrzebie i niesienie pomocy – mówi ks. Tomasz Stec, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

To był największy i najtragiczniejszy w skutkach pożar, jaki w ostatnich latach wybuchł w Małopolsce. 19 czerwca prawie pół tysiąca strażaków przez kilkadziesiąt godzin gasiło ogień we wsi Nowa Biała. Już dzień później z pomocą ruszyła Caritas Archidiecezji Krakowskiej. – Do rodzin poszkodowanych w pożarze wyruszył transport żywności, nowej odzieży, koce, ręczniki, pościel czy sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak garnki, talerze, sztućce czy środki dezynfekcyjne. Caritas wypłaciła również zapomogi w wysokości 5 tys. zł dla rodzin, które straciły dach nad głową w wyniku tego nieszczęścia – opowiada nam ks. Tomasz Stec, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

27 czerwca metropolita abp Marek Jędraszewski ogłosił zbiórkę w parafiach krakowskiej archidiecezji. Dzięki zaangażowaniu wiernych udało się zebrać prawie 5 mln zł na pomoc poszkodowanym. Ksiądz Stec dodaje, że w ostatnim czasie nie był to jedyny taki sprawdzian. Caritas prowadził również zakrojona na szeroką skalę akcję interwencyjną po powodziach, które nawiedziły w lipcu Głogoczów, Krzyszkowice i Jawornik. Tam również była – i w niektórych przypadkach nadal jest – niesiona pomoc dla najbardziej potrzebujących.

To tylko niewielka część z długiej listy zadań, których podejmuje się Caritas w naszym regionie. – Nasza działalność charytatywna jest skierowana do dzieci, młodzieży, osób chorych i z niepełnosprawnościami, będących w kryzysie bezdomności i osób ubogich. Prowadzimy ponad 40 ośrodków na terenie całej archidiecezji – nie tylko w samym Krakowie, ale i m.in. Nowym Targu, Wieliczce, Tenczynku czy w Zembrzycach. Oprócz tego prowadzimy szkoły, w których mamy łącznie 1500 uczniów – wymienia ks. Stec.

Na terenie Krakowa działają m.in. miejsca interwencyjnego schronienia dla kobiet, kuchnia św. Brata Alberta, Klub Seniora im. św. Zyty, Rodzinny Dom Dziecka, Katolickie Centrum Edukacyjne im. Świętej Rodziny z Nazaretu czy placówka wsparcia dziennego „Mały Książę”. W Brzegach działają mieszkania chronione dla osób starszych i niepełnosprawnych, jak i Punkt Socjalny im. bł. Edmunda Bojanowskiego. To właśnie tu wydawana jest żywność – taką pomocą jest objętych 45 tys. osób.

Centrum dowodzenia Caritas mieści się w Krakowie przy ul. M. Ossowskiego 5.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Źródło: LoveKrakow.pl
fot. Adam Wojnar

Galeria

ZOBACZ TAKŻE