STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / JUBILEUSZ 900-LECIA ISTNIENIA ZAKONU NORBERTAŃSKIEGO

Jubileusz 900-lecia istnienia Zakonu Norbertańskiego

Mszą św. o godzinie 12.00, w kościele sióstr norbertanek na Zwierzyńcu, zainaugurowano w Krakowie obchody 900-lecia istnienia zakonu.

Z okazji jubileuszu opat generalny zakonu, o. Jos Wouters, wystosował do mnichów i mniszek orędzie, w którym zachęca do budowania bliskości wspólnot dzięki mediom społecznościowym. – Dzięki mediom społecznościowym możemy być blisko siebie sercem i duchem. Każdy przejaw tej bliskości jest obecnie cenny, podczas gdy tak wiele ograniczeń nakłada się na nas, próbując powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii Covid-19” – podkreślił.

Obchody jubileuszu potrwają do 9 stycznia 2022 roku. W krakowskim konwencie żyje obecnie 15 sióstr.

Norbertanki są zakonem kontemplacyjnym. – Jako kanoniczki św. Ojca Norberta staramy się o uroczyste odprawianie liturgii godzin. Szczególnie czcimy Najświętszy Sakrament i Niepokalaną Matkę Bożą. Staramy się pomagać swoimi modlitwami i ofiarami Kościołowi, Zakonowi i wszystkim potrzebującym”– mówią o sobie. Na Salwatorze w Krakowie zakon norbertanek istnieje od połowy XII wieku. Szczególną czcią otaczane są tu bł. Bronisława (1204–1259) oraz sł. Boża Emilia Podoska (1845–1889).

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej/KAI