STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. STANISŁAW DZIWISZ: WSPÓLNA MODLITWA JEDNYM Z NAJLEPSZYCH SPOSOBÓW DO UMACNIANIA RODZINNYCH, MAŁŻEŃSKICH I RODZICIELSKICH WIĘZI

Kard. Stanisław Dziwisz: Wspólna modlitwa jednym z najlepszych sposobów do umacniania rodzinnych, małżeńskich i rodzicielskich więzi

– Opierając się na świadectwach rodzin, które podejmują wspólną modlitwę, mogę was zapewnić, że jest ona jednym z najlepszych sposobów do umacniania rodzinnych, małżeńskich i rodzicielskich więzi, do przezwyciężania napięć i konfliktów, które przecież pojawiają się w każdej rodzinie – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny w parafii św. Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym. Metropolita senior w czasie liturgii udzielił także sakramentu bierzmowania.W czasie homilii kard. Stanisław Dziwisz zwrócił uwagę, że nawiedzenie ikony Świętej Rodziny jest dobrą okazją, by wyrazić Bogu wdzięczność za nasze rodziny. – Za takie, jakie są, bo przecież niezależnie od różnych ograniczeń każda rodzina jest dobrem nie do zastąpienia dla każdego dziecka – mówił metropolita senior i dodawał, że dziękczynnej modlitwie i powinna towarzyszyć modlitwa błagalna. Kardynał zachęcał do powierzania Bogu wszystkich spraw, którymi żyją rodziny, a więc wszystkich problemów związanych z utrzymaniem rodziny i z wychowaniem dzieci. – Prośmy o pogłębianie wzajemnej miłości, o jedność naszych rodzin, również o ich ofiarność i solidarność z innymi rodzinami – wzywał i w tym kontekście gorąco zachęcał do codziennej albo przynajmniej częstej wspólnej modlitwy w rodzinie. – Opierając się na świadectwach rodzin, które taką modlitwę podejmują, mogę was zapewnić, że jest ona jednym z najlepszych sposobów do umacniania rodzinnych, małżeńskich i rodzicielskich więzi, do przezwyciężania napięć i konfliktów, które przecież pojawiają się w każdej rodzinie. Podjęcie decyzji o wspólnej modlitwie byłoby pięknym owocem przeżywanej peregrynacji i obecności ikony Świętej Rodziny we wspólnocie parafialnej – podkreślał.

Kard. Stanisław Dziwisz zwrócił się także bezpośrednio do młodych, którzy mieli przyjąć sakrament bierzmowania. Zauważył, że Apostołowie zamknięci w Wieczerniku po zesłaniu Ducha Świętego nabrali odwagi, żeby wyjść i głosić prawdę o zmartwychwstaniu Jezusa. – Drodzy młodzi! Wy również potrzebujecie umocnienia darami Ducha Świętego. Umocnienia waszej wiary i waszej woli – mówił metropolita senior podkreślając, że młodzi są narażeni na osłabienie wiary. Wyraził nadzieją, że dzięki umocnieniu darami Ducha Świętego młodzi będą świadczyć swoim życiem, że Jezus Chrystus żyje. Kardynał dodał, że bierzmowanie umacnia też wolę, bo młodzi ludzie narażeni są na różnego rodzaju słabości i uzależnienia. – Aby to wszystko się dokonało, trzeba się modlić – mówił i przypomniał, że Jan Paweł II zwracał uwagę, że ten kto się modli, inaczej widzi rzeczy, inaczej układają się jego sprawy w życiu osobistym.

– Łaska sakramentu nie jest dana raz na zawsze, ona potrzebuje ciągłego rozwoju. Jednym z wielu, ale jakże ważnym elementem tej troski jest podjęcie przez was dalszej katechezy w wybranej i wymarzonej nowej szkole – mówił ks. Jerzy Serwin zwracając uwagę także na przykład wiary rodziców. Ksiądz proboszcz poinformował, że dzisiejsza uroczystość inauguruje 40-lecie erygowania parafii św. Jana Chrzciciela na Prądniku Czerwonym.

Na koniec liturgii parafianie odmówili wspólnie modlitwę za rodziny. 

Peregrynacja Ikony Świętej Rodziny i bierzmowanie w parafii św. Jana Chrzciciela w Krakowie - Prądniku Czerwonym 28.05.2022 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE