STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KOŚCIÓŁ STACYJNY SANKTUARIUM KRZYŻA ŚWIĘTEGO W MOGILE: BÓG PROWADZI ŚWIAT DO SIEBIE

Kościół stacyjny sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile: Bóg prowadzi świat do siebie

- Świat jest dziełem Bożym przez Niego odkupionym. W szczególnie trudnych dniach ujawnia się Boże działanie. Jeżeli nawzajem troszczymy się o siebie: o najbliższych, dalszych, to ten świat nie jest taki zły- mówił o. dr Piotr Chojnacki OCist podczas Mszy św. w kościele stacyjnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wacława w Mogile.
Na początku homilii o. Piotr Chojnacki OCist przypomniał, że Wielki Post to czas przygotowania do Świąt Wielkanocnych poprzez słuchanie słowa Bożego i uczestnictwo w Eucharystii. Każdy człowiek potrzebuje odnowienia daru, na którym zbudowana jest jego wiara.

Opat mogilski przyznał, że rzeczywistość nie zawsze odpowiada oczekiwaniom, jednak wiara w zmartwychwstanie pozwala patrzeć z nadzieją na życie, które zmierza do Boga. Niepewna sytuacja na świecie rodzi różne myśli. – Może jednak ten świat nie jest taki zły? Jest dziełem Bożym, przez Niego odkupionym. W szczególnie trudnych dniach ujawnia się Boże działanie. Jeżeli nawzajem troszczymy się o siebie, to ten świat nie jest taki zły – powiedział. Przypomniał, że zbliża się czas świętowania Wielkanocy. Wskazał, że należy zachowywać w sobie dar Boży i budować silną, radosną wiarę przepełnioną przekonaniem, że Bóg prowadzi świat do siebie.

Kościołem stacyjnym w środę III tygodnia Wielkiego Postu jest bazylika św. Sykstusa. W Krakowie odpowiada mu kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wacława wchodzący w skład cysterskiego opactwa w Mogile. Świątynia jest sanktuarium Krzyża Świętego. To najstarszy i najsłynniejszy w Polsce ośrodek kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Cysterskie opactwo w Mogile powstało w XIII wieku. Wizerunek Ukrzyżowanego nazywany jest „łaskami słynącym”, o czym świadczą liczne wpisy do sanktuaryjnych ksiąg i wota zostawiane przy krzyżu.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE