STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KS. PROF. JAN DZIEDZIC: „BÓG NASZĄ MARKĄ” – REKOLEKCJE ONLINE

Ks. prof. Jan Dziedzic: „Bóg naszą marką” – rekolekcje online

Ksiądz prof. Jan Dziedzic, dziekan Wydziału Teologicznego z UPJPII w Krakowie, wygłosił rekolekcje online, m. in. dla uczestników inicjatywy duszpasterskiej #Święty4ever.

Ks. prof. Jan Dziedzic: „Bóg naszą marką” – rekolekcje online

Zielone światło dla Jezusa

„Otwórzcie! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” – tymi słowami inaugurującymi wielki pontyfikat Jana Pawła II, ks. prof. Jan Dziedzic, rozpoczął wielkopostne nauki.

Rekolekcjonista przedstawił przykłady nawróceń, które zostały zapisane w księdze kondolencyjnej w dniu śmierci Jana Pawła II. 2 kwietnia 2005 r. jedna z kobiet napisała świadectwo: “Ojcze Święty nie byłam na Mszy Świętej 10 lat. 10 lat też się nie spowiadałam. Teraz o północy idę do kościoła, aby rozpocząć swoje życie na nowo.”

Pierwszą naukę rekolekcyjną ksiądz profesor zakończył przesłaniem pełnym nadziei: nawrócenie jest możliwe! Kapłan wezwał do pozytywnej odpowiedzi na zaproszenie Jana Pawła II z początku Jego pontyfikatu: Otwórzcie! Otwórzcie drzwi Chrystusowi! -W ten sposób damy zielone światło dla Jezusa – podkreślił ks. prof. Jan Dziedzic.

Nauka z pierwszego dnia rekolekcji zamieszczona jest tutaj.

Idźmy pod prąd   

W drugim dniu rekolekcji, kaznodzieja przywołał obraz ikony, które przedstawia stworzenie człowieka.

-Pan Bóg jest garncarzem, który lepi człowieka z ziemi. W oczach Pana Boga widać jednak, kim jest człowiek. Pan Bóg jakby chciał powiedzieć: Ty należysz do mnie! Pamiętaj, że jesteś moim obrazem- tłumaczył ksiądz profesor. Ten opis odniósł do postrzegania człowieka. Kapłan przestrzegł przed ocenianiem drugiego człowieka przez pryzmat: pozycji społecznej, dóbr materialnych, władzy, wykształcenia oraz wieku.

-Chrześcijanin powinien mieć inny sposób myślenia i postrzegania siebie oraz drugiego, ponieważ naszą marką jest Pan Bóg- podkreślił rekolekcjonista i przypomniał, że najważniejsze jest Przykazanie Miłości. – Pamiętaj, wielkość człowieka mierzy się nie tym co, posiada ale kim jest. Tego uczył nas Jan Paweł II – zaznaczył.

Nauka jest dostępna tutaj.

Obudzimy olbrzyma 

Duchowy rozwój człowieka i wezwanie do odważnego świadectwa o Chrystusie było tematem ostatniej z nauk rekolekcji ze św. Janem Pawłem II. Uczestnicy rekolekcji zostali zachęceni do odwagi, do wychodzenia z inicjatywą, do pokazania swoich zdolności.

-Nasz patron św. Jan Paweł II mówił: czasami jesteśmy jak lampy, które nie świecą. Lampy, których możliwości nie zostały wykorzystane. Obudź w sobie olbrzyma, nie jesteś karłem. Pokaż, co potrafisz – zachęcał rekolekcjonista odwołując się do papieskiego nauczania.

Ksiądz prof. Jan Dziedzic podkreślił, że Wielki Post to czas pracy nad sobą, w którym mogą być pomocne teksty św. Jana Pawła II.

-Wielki Post jest po to, żeby coś się w tobie działo, żeby zaczęło dziać się nawrócenie, zmiana życia. I potrafisz! Bo choćby było to cierpienie, to z cierpienia i śmierci rodzi się zmartwychwstanie, nadzieja. Dlatego Jan Paweł II mówi Ci: Nie lękaj się! Sursum corda!- konkludował kapłan.

Nauka z trzeciego dnia jest zamieszczona tutaj.

ZOBACZ TAKŻE