STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KS. WOJCIECH KOŚCIELNIAK – MISJONARZ MIŁOSIERDZIA W KIABAKARI W TANZANII ODWIEDZIŁ UPJPII

Ks. Wojciech Kościelniak – Misjonarz Miłosierdzia w Kiabakari w Tanzanii odwiedził UPJPII

Jest inicjatorem i budowniczym Narodowego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kiabakari w Tanzanii. Ale to wielkie dzieło ks. Wojciecha Kościelniaka nie jest jedynym w tamtym rejonie Afryki. Dzięki niemu powstały tam m.in. - przedszkole pw. bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, szkoła podstawowa, ośrodek zdrowia pw. bł. Pier Giorgio Frassatiego, klinika okulistyczno-stomatologiczna „Tazama na Tabasamu”, centrum sportowe.

Ks. Wojciech Kościelniak – Misjonarz Miłosierdzia w Kiabakari w Tanzanii odwiedził UPJPII

Ks. Wojciech Adam Kościelniak jest kapłanem Archidiecezji Krakowskiej. Ur. w 1963 r. w Krakowie, święcenia kapłańskie przyjął w 1988 r. w Krakowie, jest absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś UPJPII). Na misje w Tanzanii wyjechał w 1990 r.

Misje diecezjalne do Tanzanii zapoczątkował kard. Karol Wojtyła. Pierwszym i najdłużej pracującym tam kapłanem był śp. ks. Karol Szlachta, który wyjechał do Afryki chwilę przed konklawe, gdy Karol Wojtyła został papieżem. Ks. Szlachta zmarł w 2002 r., spoczął przed kościołem św. Stanisława BM w parafii Nyamuswa. Kraków wysłał także misjonarzy do Zairu, Brazylii i Peru. Jan Paweł II odwiedził Kiabakari we wrześniu 1990 roku, odbyła się tam wówczas I Komunia Święta tamtejszych dzieci. Z woli Jana Pawła II, kontynuowanej później przez kard. Stanisława Dziwisza ta misja trwa do dziś.

Od początku wielkim marzeniem ks. Adama Kościelniaka było przeniesienie do Tanzanii ducha Łagiewnik. „Co ja mogę dać Afryce – zastanawiał się wówczas – Łagiewniki i Miłosierdzie Boże! Wiedział jednak, jak mówi, że „ Ewangelii nie można głosić głodnym i chorym. Kościół musi im pomóc! Należy dać możliwość edukacji na miejscu i solidne lecznictwo, korzystali bowiem głównie wówczas z wiedzy szamanów. Szczególnie kobiety, od ciężarów noszonych na głowie i po źle przeprowadzanych porodach miały wiele problemów zdrowotnych, głównie ortopedycznych. Niezbędne były rehabilitacja i fizjoterapia, podobnie jak lecznictwo stomatologiczne. W latach 2000-2007 wybudował ośrodek zdrowia, rozbudowany w latach 2011-2013, a w 2016 r. klinika okulistyczno-stomatologiczna. Szkołę Podstawową pw. bł. Edmunda Bojanowskiego budował w latach 2007-2016, przedszkole powstało w 2013 r., a Centrum Sportowe otwarto w 2019 r.

Prowadzone są także szkolenia z księgowości i małego biznesu, by tamtejszym ludziom pomóc w zdobyciu pracy. Gdy ks. Kościelniak przyjechał do Tanzanii była tam jedna parafia, teraz jest ich sześć. W tym roku zostanie wyświęconych tam sześciu diakonów. W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, inicjatora krakowskich misji w Afryce, ks. Wojciech Kościelniak realizuje kolejny swój projekt – „Jan Paweł II a misje”. Powstał album „25 lat Misji Kiabakari 1992 – 2017″, książkę „Między Taborem a Golgotą. Wspomnienia Misjonarza” z płytą DVD „Kiabakari czyli Miłosierdzie Boże”. Ks. Wojciech Kościelniak przetłumaczył na język suahili „Dzienniczek” św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Kończy tłumaczenie na ten język encykliki Jana Pawła II Dives in Misericordia (Boże Miłosierdzie) z 1980 r.

Najbliższe tegoroczne wydarzenia to pielgrzymka biskupów diecezji Jeziora Wiktorii do Narodowego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kiabakari, a w dniach 3 – 4 października 2020 r. planowana jest pielgrzymka narodowa do Sanktuarium na cześć Wielkich Apostołów Miłosierdzia Bożego – św. Siostry Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II.

Pod patronatem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ma zostać zrealizowany projekt multimedialny, w tym film opowiadający o śladach, jakie pozostawili i pozostawiają w Afryce św. Jan Paweł II i św. Siostra Faustyna, a podążając tą drogą – krakowscy misjonarze.

Marta Mastyło | Rzecznik prasowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
ZOBACZ TAKŻE