W sobotę, 1 marca 2025 roku Casa per Ferie „Hosianum Palace” przy Via dei Polacchi 23 w Rzymie świętował swoje dwudziestolecie. Hotel stanowi integralną część Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie.
Uroczyste obchody rozpoczęły się poranną Mszą Świętą przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie, która zgromadziła licznych wiernych, w tym pana Adama Kwiatkowskiego, Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, panią Magdalenę Trudzik, Wicedyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie, pracowników, przyjaciół i gości, którzy przez lata przyczyniali się do rozwoju „Hosianum Palace”.
Mszy św. przewodniczył ks. prałat Paweł Ptasznik, rektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Eucharystię koncelebrowali: ks. prałat Piotr Bajor z watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, ks. prałat Dariusz Giers – administrator watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, ks. kan. Mateusz Wójcik, dyrektor Domu Polskiego przy Via Cassia w Rzymie oraz ks. Jacek Staniek SChr – Wicekapelan Polaków w diecezji rzymskiej. Homilię wygłosił ks. kan. Tomasz Jarosz, administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie, zarządca „Hosianum Palace”. Za oprawę muzyczną podczas Mszy św. odpowiadał chór parafialny „Gaudium Poloniae” pod dyrekcją s. Martyny Proszek.
Wieczorem odbyła się uroczysta gala w Auli św. Jana Pawła II przy via delle Botteghe Oscure 15, podczas której ks. Tomasz Jarosz wręczył nagrody dla najdłużej zatrudnionych pracowników, dziękując za ich lojalność i wieloletnie poświęcenie. Podsumował on również rozwój, zmiany i najważniejsze wydarzenia z życia miejsca, które wraz z upływem lat, zyskało swój niepowtarzalny charakter i stało się prawdziwym domem dla wielu gości z całego świata. Adres przy Via dei Polacchi 23 w sercu Wiecznego Miasta, przyciąga pielgrzymów, którzy pragną nawiedzić święte miejsca, a także turystów, którzy chcą poczuć magię Rzymu. Galę poprowadziła Magdalena Wolińska-Riedi, natomiast o oprawę muzyczną zadbały: wiolonczelistka Emilia Sługocka oraz pianistka Cistiana Pegoraro.
„Hosianum Palace” znajduje się w centrum historycznym Rzymu, co czyni miejscem dobrze dostępnym dla gości pragnących odkrywać uroki Wiecznego Miasta. W pobliżu znajdują się najważniejsze zabytki, takie jak Koloseum czy Fontanna di Trevi oraz bazyliki papieskie. Hotel zatrudnia 22 pracowników, zarówno Polaków, jak i Włochów. Hosianum stanowi integralną część Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Ta świadomość nadaje również sens tej instytucji. – Istniejemy, by tworzyć warunki do realizacji misji Kościoła i Hospicjum, mam tu na myśli szczególnie wymiar duszpasterski, kulturalny i naukowy. (…) W ostatnim czasie, mając na uwadze przyszłość, wykonaliśmy ważne inwestycje – stworzenie biur administracyjnych oraz gruntowną renowację drugiego i trzeciego piętra „Hosianum Palace” – zaznaczył administrator, ks. Tomasz Jarosz.
Gala stanowiła swojego rodzaju ukłon w stronę pracowników i współpracowników zewnętrznych, którzy swoim codziennym zaangażowaniem i ciężką pracą dowodzą, że traktują „Hosianum Palace” jak swój drugi dom. – A jeśli ktoś z Was zastanawia się, dlaczego Hosianum ma taką atmosferę, to może dlatego, że w każdym pokoju znajduje się nie tylko łóżko, ale i odrobina serca – zdradził ks. Jarosz.