STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ODPUST KU CZCI ŚW. JANA KANTEGO W KOLEGIACIE ŚW. ANNY W KRAKOWIE

Odpust ku czci św. Jana Kantego w Kolegiacie św. Anny w Krakowie

- Oby nasza modlitwa w duchu doskonalenia się umiejętności świętych, owocowała naszą świętością i mądrością, o co wspólnie prośmy św. Jana z Kęt - mówił ks. Tadeusz Panuś podczas odpustu ku czci św. Jana Kantego w Kolegiacie św. Anny w Krakowie.W homilii ks. Tadeusz Panuś przypomniał, że św. Jan Kanty był profesorem Akademii Krakowskiej i krótko przywołał życiorys świętego. Do św. Jana Kantego pielgrzymują od wieków ludzie, którzy chcą się uczyć. Przywołał znakomite postaci, które w tym miejscu uczyły się świętości, wśród nich św. Jana Pawła II i św. Brata Alberta. Do grona uczniów św. Jana Kantego można zaliczyć także bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który czterokrotnie modlił się przy jego konfesji.

Przypomniał, że Uniwersytet Jagielloński jest szkołą, którą ukończyło dziesięciu świętych. Kolegiata św. Anny to miejsce, gdzie uniwersytet jest „zawsze u siebie” i jest ona akademicką świątynią.

W 1973 r. podczas homilii Prymas Tysiąclecia mówił o pięciu rysach charakteru św. Jana Kantego. Święty był człowiekiem wielkiej przyjaźni. Ks. Tadeusz Panuś podkreślił, że każdy człowiek powinien przyjaźnić się z osobami, które „ciągną go w górę”. Kard. Stefan Wyszyński wskazywał także na niesamowitą pracowitość św. Jana Kantego, wyrażaną w pracy kopisty, dzięki której uczniowie mogli się kształcić. Święty charakteryzował się wyjątkowym umiłowaniem prawdy i miłosierdziem. Św. Jan Paweł II w jednej ze swych homilii wymienił św. Jana Kantego jako człowieka, posiadającego „wyobraźnię miłosierdzia”. – Oby nasza modlitwa w duchu doskonalenia się umiejętności świętych, owocowała naszą świętością i mądrością, o co wspólnie prośmy św. Jana z Kęt – zakończył ks. Tadeusz Panuś.

Odpust ku czci św. Jana Kantego w Kolegiacie św. Anny w Krakowie 20.10.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE