STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POD OKNEM PAPIESKIM ROZBŁYSŁA CHOINKA

Pod Oknem Papieskim rozbłysła choinka

– Życzę wam, by te nadchodzące dni były pełne dobroci, wzajemnej pomocy, szacunku, dobrego słowa i by święta były prawdziwie błogosławione, przeżyte z Matką Najświętszą, św. Józefem, a przede wszystkim Dzieciątkiem Jezus – mówił abp Marek Jędraszewski podczas rozświetlenia choinki pod Oknem Papieskim.W słowie skierowanym do zebranych arcybiskup przypomniał, że zawsze przed świętami Bożego Narodzenia Jan Paweł II oczekiwał, że na Placu Świętego Piotra stanie choinka. Metropolita stwierdził, że wszyscy wpatrują się w okno papieskie, wspominając św. Jana Pawła II, który z niego błogosławił wiernych. – Jesteśmy przekonani, że dziś z nieba Ojciec Świętych na nas patrzy i nam błogosławi, ciesząc się, że tylu wspaniałych ludzi przyczyniło się do tego, że możemy się radować – stwierdził. Poprosił zebranych, by podziękowali oklaskami wszystkim, dzięki którym ta wyjątkowa choinka zostanie rozświetlona. – Życzę wam, by te nadchodzące dni były pełne dobroci, wzajemnej pomocy, szacunku, dobrego słowa i by święta były prawdziwie błogosławione, przeżyte z Matką Najświętszą, św. Józefem, a przede wszystkim Dzieciątkiem Jezus. Niech ono będzie w naszych sercach i między nami, niech nam błogosławi – zakończył.

Choinka znajdująca się pod Oknem Papieskim to jodła, która mierzy blisko 15 metrów i pochodzi z Nadleśnictwa Piwniczna. Rozświetlenie drzewka uświetnił koncert Małej Armii Janosika i wizyta św. Mikołaja, który wszystkim zebranym dzieciom wręczył prezenty. Upominki przygotowała Caritas Archidiecezji Krakowskiej wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Uroczyste rozświetlenie bożonarodzeniowego drzewka przed Oknem Papieskim to tradycja, która do stolicy Małopolski przywędrowała z Watykanu. Tam od 1982 r. przywożono choinki dla Jana Pawła II i ustawiano je na placu św. Piotra tuż obok szopki. Papież zawsze wieczorem podchodził do okna, żeby popatrzeć na drzewko i sprawdzić, czy ludzie przychodzą do stojącego pod nim żłóbka.

Na Franciszkańską 3 zwyczaj ten zawitał po raz pierwszy w 2007 roku z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza. Od tej pory co roku przed Bożym Narodzeniem metropolita krakowski wraz z dziećmi dokonuje uroczystego rozświetlenia choinki. Zanim jednak to się stanie, starannie wybrane przez leśników drzewko musi pokonać drogę do Krakowa, gdzie w nocy na kilka dni przed spotkaniem jest ustawiane pod Oknem Papieskim.  Przedsięwzięcie było zrealizowane w ramach kampanii świątecznej Województwa Małopolskiego.

Partnerzy i sponsorzy wydarzenia: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Województwo Małopolskie, Lasy Państwowe, Fundacja “Wawel z rodziną”, Tauron, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Grupa ZUE, Kraków Airport im. Jana Pawła II, Klasztor Franciszkanów w Krakowie, Centrum Jana Pawła II w KrakowiePetrosolChemobudowa – Kraków, Fundacja Bukovina, Grupa Autoremo, Krakowski Holding Komunalny, MPO Kraków, MPK Kraków, Grupa FR3, Wydawnictwo św. Stanisława BM.

16. Choinka pod Oknem Papieskim 17.12.2022 r.

 

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE