STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POGRZEB ŚP. S. MAKSYMILIANY MARII WOJNAR

Pogrzeb śp. s. Maksymiliany Marii Wojnar

- Powierzamy Panu Bogu śp. s. Maksymilianę i czynimy to przez wstawiennictwo Maryi, Jasnogórskiej Pani, którą tak bardzo czciła i kochała. Niech Ona – Maryja, Brama Niebios, wprowadzi ją do chwały zbawionych w niebie- mówił bp Marek Mendyk podczas pogrzebu śp. s. Maksymiliany Marii Wojnar. Liturgii pogrzebowej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.W homilii bp Marek Mendyk powiedział, że wszyscy zebrani otaczają modlitwą s. Maksymilianę Marię Wojnar, jej rodzinę i zgromadzenie. – Tak jak każde odejście człowieka z tej ziemi przeżywa się ze smutkiem żalem, tak jednak stając dziś przy trumnie zmarłej siostry i przy tych, których ta śmierć szczególnie dotyka, pragniemy swoją modlitwą dać otuchę i nadzieję – zauważył i dodał, że w obliczu śmierci rodzą się pytania o sens życia i o to, jak będzie po śmierci.

Nawiązał do Księgi Koheleta, w której jest mowa o tym, by pamiętać o Bogu także w czasie swojej młodości. – To apel do ludzi wszystkich czasów, żeby żyli refleksyjnie, to znaczy, by mieli baczenie na znaki mówiące o przemijaniu i o starzeniu się człowieka, które nieomylnie wskazują na kończący się czas ziemskiego życia – wskazał. Zauważył, że pożegnanie człowieka i jego śmierć jest czasem napomnienia, a dla wierzących pocieszenia. Podkreślił, że w aklamacji padło stwierdzenie, że Jezus zwyciężył śmierć i na życie rzucił światło przez Ewangelię. Chrystus dokonał definitywnego zwycięstwa nad śmiercią i przebaczył ludziom grzechy. Biskup przywołał słowa św. Teresy z Lisieux, która mówiła „Nie umieram, ale wstępuję w życie”.

Ostatnie pożegnanie jest związane także z życzeniami. Dla s. Maksymiliany, aby Bóg przyjął ją do społeczności swoich przyjaciół w niebie. Dla tych, którzy pozostali na ziemi, by żyli pięknie i mądrze. – Żyć pięknie i mądrze. Co to znaczy? To przede wszystkim kierować uwagę serca na znaki przemijania, które wskazują na upływ czasu, na nieuchronne przemijanie i konieczność wzięcia odpowiedzialności za własne wybory. Żyć mądrze to także czynić refleksję nad rzeczami ostatecznymi, w obliczu których każdy z nas bez wyjątku stanie – powiedział biskup.

Hierarcha podziękował s. Maksymilianie w imieniu Komisji Wychowania Konferencji Episkopatu Polski za jej otwarte serce, pomoc i wielkie dzieła, które podejmowała na rzecz szkolnictwa katolickiego. S. Maksymiliana wspierała i motywowała rozwój szkolnictwa katolickiego w Polsce, pochylając się z troską nad wszelkimi nowymi wyzwaniami. Biskup przyznał, że s. Maksymiliana miała wiele planów i pomysłów, ale choroba zabrała jej siły, odrywając ją od zadań, które chciała podjąć i ludzi, których kochała. – Dzisiaj jej za to z serca dziękujemy. Powierzamy Panu Bogu śp. s. Maksymilianę i czynimy to przez wstawiennictwo Maryi, Jasnogórskiej Pani, którą tak bardzo czciła i kochała. Niech Ona – Maryja, Brama Niebios, wprowadzi ją do chwały zbawionych w niebie – zakończył.

S. Maksymiliana Wojnar była wybitną prawniczką. Po studiach prawniczych w Warszawie, przez długie lata pracowała w Sekretariacie Episkopatu Polski, a później w Radzie Szkół Katolickich jako jej sekretarz. Będąc prezentką i córką duchową swojej Założycielki – bł. Zofii Czeskiej, z wielkim zaangażowaniem przez 25 lat pracowała na rzecz organizacji szkolnictwa katolickiego w Polsce. Szczególnym jej dziełem były spotkania Forum Szkół Katolickich, gdzie ogromną wagę przykładała do formacji dyrektorów, nauczycieli i uczniów. S. Maksymiliana zmarła 17 lutego 2021 r. opatrzona sakramentami świętymi we wspólnocie Domu Generalnego Sióstr Prezentek w Krakowie.

IMG_1546

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

 

ZOBACZ TAKŻE