STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ROK 2024 ROKIEM ARCYBISKUPA ANTONIEGO BARANIAKA

Rok 2024 Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka

Sejm RP ogłosił rok 2024 Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, w 120. rocznicę jego urodzin.

Rok 2024 Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka

24 sierpnia 1969 roku. Ks. kardynał Karol Wojtyła wraz z arcybiskupem Antonim Baraniakiem udzielający błogosławieństwa wiernym po zakończeniu uroczystości koronacyjnych cudownego wizerunku Matki Bożej w Myślenicach

Arcybiskup Antoni Baraniak (1904-1977) był salezjaninem, sekretarzem prymasów Polski – Augusta Hlonda oraz Stefana Wyszyńskiego, biskupem pomocniczym gnieźnieńskim i arcybiskupem metropolitą poznańskim. W nocy z 25 na 26 września 1953 roku razem z kard. Stefanem Wyszyńskim został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Podczas trzech lat więzienia był poddawany okrutnym torturom, które miały wymóc na nim zeznania obiciążające prymasa Polski. Dzięki swej postawie nazywany jest Biskupem Niezłomnym. Był przesłuchiwany ponad 148 razy, mimo wszystko nie złamał się i uchronił polski Kościół przed dominacją komunistycznego reżimu. W maju 1957 r. biskup Antoni Baraniak został mianowany arcybiskupem metropolitą poznańskim. W 1966 r. u boku kard. Stefana Wyszyńskiego oraz abp. Karola Wojtyły brał udział w procesji na Skałkę, podczas której świętowano tysiąclecie Chrztu Polski. W 1969 r. na zaproszenie kard. Karola Wojtyły abp. Antoni Baraniak celebrował Mszę św. podczas koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Zmarł po długiej chorobie w 1977 r. Podczas jego pogrzebu kard. Stefan Wyszyński mówił, że abp. Antoni Baraniak wziął na siebie cały ciężar odpowiedzialności za losy polskiego Kościoła.

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, abp Antoni Baraniak został odznaczony Orderem Orła Białego. W 2017 r. rozpoczęto proces beatyfikacyjny.

Abp Marek Jędraszewski jest związany z postacią abp. Antoniego Baraniaka: w 1973 roku przyjął z jego rąk święcenia kapłańskie i poświęcił mu dwutomowe dzieło „Teczki na Baraniaka”, które jest świadectwem wiary, odwagi i siły „Biskupa Niezłomnego”.

Metropolita krakowski w swoich wystąpieniach wielokrotnie wspominał postać abp. Antoniego Baraniaka. Podkreślał, że abp Baraniak wiele lat żył w cieniu i nie opowiadał o swoich przeżyciach i cierpieniach. – Nikomu nie chciał mówić o tym, co go spotkało i co przeszedł. Odszedł z tą tajemnicą. Człowiek, który rzeczywiście był „Defensor Ecclesiae” – „Obrońcą Kościoła”. Uważał, że nie jest ważne jego bohaterstwo, ale by episkopat polski był zjednoczony wokół postaci kard. Stefana Wyszyńskiego, a z nim – cały naród – mówił abp Marek Jędraszewski. Wspominał także, że wielu świadków widziało okrutne ślady tortur na ciele abp. Antoniego Baraniaka. – Nie byłoby Prymasa Tysiąclecia bez heroicznego świadectwa bp. Antoniego Baraniaka. Nie byłoby Prymasa, nie byłoby Jana Pawła II. Tyle zależy od postawy kapłana wiernego aż do końca – podkreślał abp. Jędraszewski.

Spotkanie dyskusyjne o książce „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904-1977)”, w Centrum Edukacyjnym “Przystanek Historia” IPN w Krakowie.

Fot. Stanisław Błachut
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE