STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / SIŁA WSPÓLNOTY ZANURZONEJ W CHRYSTUSIE – REJONOWE SPOTKANIE MŁODYCH W WADOWICACH

Siła wspólnoty zanurzonej w Chrystusie – Rejonowe Spotkanie Młodych w Wadowicach

- We wspólnocie czujemy się o wiele lepiej niż samemu. Czujemy wtedy, że nie jesteśmy w tym wszystkim sami i możemy spotkać innych ludzi, którzy są inni niż my, mają inne pasje i talenty, jednak łączy nas jedno - Jezus Chrystus - mówi Marcelina Szymańska, dekanalna liderka młodzieży i jedna z organizatorek I Rejonowego Spotkania Młodych, które odbyło się w sobotę 16 listopada w Wadowicach, gromadząc kilkuset uczestników.

Siła wspólnoty zanurzonej w Chrystusie – Rejonowe Spotkanie Młodych w Wadowicach

– Chcemy spotykać się z młodymi, chcemy stwarzać taką przestrzeń do wspólnego spotkania, do wspólnej modlitwy, do formacji, pogłębienia swojej wiedzy, swojej wiary, no i przede wszystkim wspólnej modlitwy, wspólnej Eucharystii – mówi o wydarzeniu ks. Jarosław Gawęda, dekanalny duszpasterz młodzieży dekanatu Kalwaria.

Wadowickie spotkanie, którego organizatorami byli Dekanalni Liderzy i Duszpasterze Młodzieży z 6 dekanatów tworzących rejon wraz z Radą Młodzieży i Duszpasterstwem Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, było pierwszym z cyklu spotkań. – Tymi wydarzeniami chcemy się wpisać w obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, dlatego właśnie spotykamy się tutaj w Wadowicach, „w miejscu gdzie wszystko się zaczęło” – tłumaczy Anna Maczałaba z Rady Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. – Stąd nie tylko miejsce naszego pierwszego spotkania, ale i jego temat: chrzest – dodaje.

Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Zanurzeni” i dotykając tematu chrztu, skupiło się wokół wyjątkowej chrzcielnicy, przy której prawie 100 lat temu do wspólnoty Kościoła włączony został Karol Wojtyła. – Nasze hasło oznacza to, że mamy być zanurzeni w Chrystusie, a ten proces zanurzenia w Chrystusie zaczyna się na chrzcie świętym – mówi ks. Adam Kurdas, dekanalny duszpasterz młodzieży dekanatu Wadowice-Północ i jeden z organizatorów wydarzenia, podczas którego uczestnicy mogli m.in. wysłuchać świadectwa neofity i siostry jadwiżanki, zajmującej się przygotowaniem dorosłych do przyjęci sakramentu chrztu. Wzięli także udział w Eucharystii oraz nabożeństwie z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, po którym każdy otrzymał pamiątkową ampułkę z wodą święconą. Rejonowe Spotkanie Młodych w Wadowicach zakończył quiz wiedzy o Ojcu Świętym.

– Św. Jan Paweł II od momentu, w którym został w tym kościele ochrzczony, codziennie przed szkołą przychodził tutaj, modlił się w tej świątyni, w drodze do szkoły, w drodze ze szkoły, potem tu służył jako ministrant, wreszcie tu dojrzewała jego myśl do kapłaństwa, która w rezultacie zrealizowała się już w Krakowie – podkreśla ks. Kurdas wskazując na rolę wadowickiej bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w życiu papieża Polaka.

– Ojciec Święty był niesamowitym człowiekiem, który zaangażował młodych w Kościół. Połączył młodych i powiedział, żeby nie bali się zaangażować w Jego działania. Ważne jest też hasło, które towarzyszy w tym roku Duszpasterstwu Młodzieży – “Jesteś Bożym teraz!”. Te słowa papieża Franciszka oznaczają to, żeby nie odkładać niczego na jutro, ale, żeby działać teraz – dodaje Marcelina Szymańska.

Rejonowe Spotkania Młodych to inicjatywa młodzieży, która poprzez tę wyjątkową sztafetę modlitwy pragnie rozpocząć duchowe przygotowania do 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Spotkanie w Wadowicach rozpoczęło cykl wydarzeń, które od listopada br. do maja 2020 r. każdego miesiąca odbywać będą się w jednym z rejonów Archidiecezji Krakowskiej. Organizatorami Rejonowych Spotkań Młodych jest Duszpasterstwo Młodzieży, Rada Młodzieży oraz Dekanalni Liderzy i Duszpasterze Młodzieży. Honorowy patronat nad wydarzeniami objął metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

Karolina Zając | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE