STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / SPOTKANIE OPŁATKOWE KSIĘŻY

Spotkanie opłatkowe księży

- Niech w życiu i posłudze kapłanów powtórzy się treść śpiewu aniołów betlejemskich: "Chwała na wysokościach Bogu, a na ziemi ludziom, których sobie upodobał" - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego księży w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.Na początku spotkania metropolita podkreślił, że nie można zrozumieć współczesnego Krakowa i określić swojej tożsamości bez postaci św. Jana Pawła II. – Zdajemy sobie sprawę jak ważne jest, by nasza postawa, nauczanie i jednoznaczność stały na straży jego świętości – zaznaczył. Przyznał, że aktualnie walczy się z Kościołem w wymiarze globalnym, czego konsekwencją są zmagania o prawdę na temat papieża. Dodał, że Ojciec Święty mocno odznaczał się żarliwością w głoszeniu Chrystusa i praw człowieka, dlatego jest atakowany. – Te święta są szczególnym czasem, gdy prezbiterium Kościoła krakowskiego musi stać jednoznacznie w obronie św. Jana Pawła II – zaznaczył. Arcybiskup podzielił się wspomnieniem modlitwy przy grobie papieża, gdy szczególnie trafiło do niego słowo „święty”. Jest ono rozwiązaniem ataków i pomówień, które chcą odrzeć wiernych z tożsamości polskiej i katolickiej.

Metropolita przypomniał również ważne wydarzenia krakowskiego Kościoła z 2022 r. Zauważył, że po pandemii koronawirusa uroczystości i wydarzenia religijne znów zaczęły gromadzić rzesze wiernych. Wskazał na duży udział młodzieży w różnych inicjatywach oraz na Domowy Kościół, który przeżywa swój renesans. Zaznaczył, że należy podjąć wysiłek kolędowy, spotykając się także z tymi, którzy w czasie pandemii zamknęli swe drzwi.

Wyraził także wielką wdzięczność księżom, osobom konsekrowanym i instytucjom pomagającym uciekającym przed wojną Ukraińcom. – Jestem głęboko przekonany, że w tym trudnym czasie po 24 lutego, Jan Paweł II bardzo cieszył się z nas, Polaków, i był dumny, i na pewno nam błogosławił – stwierdził arcybiskup.

Wspomniał również o peregrynacji Ikony Świętej Rodziny, która była wielką modlitwą całej Archidiecezji w intencji rodzin. Wskazał na obchody związane z ważnymi jubileuszami i rocznicami: 25. rocznica pielgrzymki św. Jana Pawła II na Podhale, rocznica śmierci św. Edyty Stein, 20. rocznica zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu. W mijającym roku w Krakowie odbyło się także Europejskiej Spotkanie Młodych, które było pięknym przeżyciem ideowym i treściowym.

W czasie spotkania opłatkowego abp Marek Jędraszewski wręczył godności honorowe kapłanom Archidiecezji Krakowskiej. Poniżej publikujemy pełną listę:

RM
Ks. Michał Kania

EC:
Ks. Konrad Kozioł
Ks. Robert Młynarczyk
Ks. Mirosław Cichoń
Ks. Marek Suder
Ks. Mateusz Wójcik
Ks. Krzysztof Porosło
Ks. Wojciech Matyga

Kanonik Gremialny Kapituły Katedry na Wawelu: ks. Grzegorz Kotala

Spotkanie opłatkowe księży w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich 21.12.2022 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE