STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WYTYCZNE CO DO NIEKTÓRYCH KWESTII LITURGICZNYCH W CZASIE OBOWIĄZUJĄCEGO STANU EPIDEMII

Wytyczne co do niektórych kwestii liturgicznych w czasie obowiązującego stanu epidemii

Abp Marek Jędraszewski zachęca księży do „niesłabnącej gorliwości w trosce o dobro duchowe wiernych”. Metropolita krakowski poleca także odprawianie raz w tygodniu Mszy św. według formularza „W czasie pandemii” oraz dołączenie do Modlitwy wiernych wezwania błagalnego o deszcz.

Kraków, dnia 23 kwietnia 2020 r.

W nawiązaniu do „Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” przekazuję następujące wyjaśnienia i wskazania:

1. Wyjaśnienia dotyczące prawnego obowiązku zakrywania ust i nosa:

a) Wierni gromadzący się w kościołach na sprawowaniu liturgii i poza nią są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa. Duszpasterze powinni przypominać o tym obowiązku, ale odpowiedzialność za wypełnienie nakazu ponosi każdy wierny osobiście.

b) Duchowny sprawujący kult religijny zwolniony jest z obowiązku zakrywania ust i nosa.

c) Duchowny wykonujący w pomieszczeniach kościelnych inne czynności duszpasterskie, jeśli w tym czasie ma bezpośredni kontakt z wiernymi, ma obowiązek zasłaniania ust i nosa.

2. Wskazania duszpasterskie dotyczące celebracji liturgicznych:

a) Mając na uwadze nauczanie papieża Franciszka o potrzebie bliskości pasterskiej z ludem, zachęcam księży do niesłabnącej gorliwości w trosce o dobro duchowe wiernych. Stała dyspozycyjność powinna przejawiać się nie tylko w obowiązku rezydencji, ale też w pełnym poświęcenia codziennym sprawowaniu sakramentów, szczególnie pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Należy w tym trudnym czasie pamiętać o opiece nad osobami chorymi, w domach i szpitalach oraz o samotnych i bezdomnych. Dbałość o jak najszersze wykorzystanie współczesnych środków przekazu, zgodnie ze słowami Ojca Świętego, powinna uwzględniać ich ograniczone wirtualne możliwości komunikacyjne w przestrzeni pastoralnej.

b) Podtrzymuję zachętę do przyjmowania Komunii św. na rękę. Należy jednak uszanować pragnienie wiernych przyjęcia Komunię św. do ust z zachowaniem ostrożności, roztropności i zasad higieny.

c) Polecam, aby w kościołach parafialnych raz w tygodniu, z wyjątkiem uroczystości oraz niedziel (por. Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, nr 374), odprawiana była Msza święta według formularza „W czasie pandemii” (zał. nr 1).

d) W związku z apelem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 kwietnia 2020 roku do Modlitwy Wiernych w czasie Mszy świętej należy dodać wezwanie błagalne o deszcz (zał. nr 2). Zachęcam również, aby w czasie sprawowania Eucharystii poza niedzielami i uroczystościami korzystać z kolekty mszalnej „Modlitwa o deszcz” (MR, s. 167’’). Podobna intencja powinna towarzyszyć zbliżającym się dniom modlitw o urodzaje i za kraje głodujące (dawne „Dni Krzyżowe”) w dniach 18-20 maja 2020 r.

Wobec wszystkich, którzy w duchu cierpliwości i pokory przeżywają obowiązujące ograniczenia, wyrażam wdzięczność i łączę się w ewangelicznej nadziei.

† Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski