STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ZMARŁ KS. PRAŁAT FRANCISZEK PŁONKA, WIELOLETNI DUSZPASTERZ AKADEMICKI W KRAKOWIE

Zmarł ks. prałat Franciszek Płonka, wieloletni duszpasterz akademicki w Krakowie29 lipca 2023 r. w godzinach popołudniowych zmarł ks. prałat Franciszek Płonka, pierwszy duszpasterz rodzin diecezji Bielsko-Żywieckiej, a wcześniej wieloletni duszpasterz akademicki w Krakowie. Zasłużony kapłan rodem z Zarzecza przeżył prawie 83 lata, w tym 58 jako kapłan.

Importa w czwartek 3 sierpnia br., o godzinie 18:00 w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej na osiedlu Karpackim. Przed Mszą świętą od godziny 17:00 modlitwa przy trumnie zmarłego.

Pogrzeb odbędzie się w piątek 4 sierpnia br., o godzinie 15:00 w kościele w Zarzeczu, następnie odprowadzenie na cmentarz parafialny. Przed Mszą świętą czuwanie przy trumnie zmarłego.

Śp. ks. Płonka urodził się 7 stycznia 1941 roku w Zarzeczu. Przyjął święcenia kapłańskie w Katedrze Wawelskiej 11 kwietnia 1965 r. z rąk arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły, który wysłał młodego kapłana na specjalistyczne studia do szwajcarskiego Fryburga. Pracę doktorską ks. Płonka opracowywał na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W tym także mieście przez 20 lat prowadził duszpasterstwo akademickie przy kościele św. Anny. W momencie powstania diecezji Bielsko-Żywieckiej w 1992 roku ks. Franciszek zaangażował się w budowę od podstaw struktur duszpasterstwa rodzin.

ZOBACZ TAKŻE