STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ŻYCZENIA IMIENINOWE DLA BP. JANA SZKODONIA

Życzenia imieninowe dla bp. Jana Szkodonia

W święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty imieniny obchodzi bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej.

Życzenia imieninowe dla bp. Jana Szkodonia


Księże Biskupie, życzymy obfitości Bożych łask oraz wstawiennictwa św. Jana Apostoła i Ewangelisty na każdy dzień pasterskiej posługi! W myśl biskupiego zawołania, powtarzamy za psalmistą: “Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał”.

***

Jan Szkodoń urodził się 19 grudnia 1946 r. w Chyżnem (pow. Nowy Targ). Po maturze w 1964 r. wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego, a święcenia prezbiteratu otrzymał z rąk kard. Karola Wojtyły w Jabłonce 22 marca 1970 r. Pracował jako wikariusz w Makowie Podhalańskim i w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie – Borku Fałęckim.

Po studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim prowadził wykłady na Papieskim Wydziale Teologicznym (później – Papieska Akademia Teologiczna) z teologii pastoralnej i z teologii życia wewnętrznego.

Był sekretarzem Synodu Archidiecezji Krakowskiej. W 1979 r. został mianowany ojcem duchownym w Krakowskim Seminarium Duchownym, którą to posługę łączył z prowadzeniem rekolekcji Ruchu Światło-Życie, Grup Apostolskich i rekolekcji parafialnych.

4 czerwca 1988 r. został konsekrowany na biskupa. Jest biskupem pomocniczym i wikariuszem generalnym Metropolity Krakowskiego. Należał do Komisji Episkopatu (ds. misji, ds. KUL, Komisji Duchowieństwa). Obecnie należy do Rady ds. Rodziny.

Napisał wiele książek poświęconych rodzinie, kapłaństwu i życiu rodzinnemu.

ZOBACZ TAKŻE