Kard. Grzegorz Ryś wziął udział w otwarciu filii Uniwersytetu SWPS im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, mieszczącej się w odnowionym budynku dawnego Śląskiego Seminarium Duchownego przy Alei Mickiewicza.
Na początku uroczystości głos zabrał założyciel uniwersytetu SWPS Piotr Voelkel, który wypowiedział się na temat edukacji, wolności, prawdy, sztuki oraz potrzebie reformy uniwersytetów. O misji uczelni, jej patronie ks. prof. Józefie Tischnerze opowiadał natomiast prof. Roman Cieślak, rektor uniwersytetu SWPS. Następnie dyrektor generalna dr Ewa Ger mówiła na temat realizacji inwestycji, pracy zespołu i podziękowała osobom zaangażowanym w projekt. Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar podkreślił jakość uczelni i znaczenie Krakowa jako miasta akademickiego.
Metropolita krakowski w swoim wystąpieniu powiedział, że Bóg działa w ludziach, którzy dążą do prawdy. Odwołując się do myśli św. Tomasza z Akwinu, kardynał przypomniał, że „każda prawda przez kogokolwiek powiedziana pochodzi od Ducha Świętego”. Zwrócił uwagę, że Duch Święty działa w sposób pokorny i nie potrzebuje podpisu pod swoim dziełem. Życzył także zebranym, by doświadczyli, że w dochodzeniu do prawdy jest „coś więcej” niż pomysł na przyszłą pracę.
Kard. Grzegorz Ryś przywołał również postać ks. prof. Józefa Tischnera, którego imię nosi uczelnia. Wspominał jego sposób prowadzenia wykładów i szacunek dla słuchaczy. – Prof. Tischner mówił tyle, ile miał powiedzieć. Wykład miał konkretny temat. Jak kończył się temat, zwijał notatki i wychodził z sali – wspominał. Zwrócił uwagę, że patron uczelni potrafił mówić o najbardziej skomplikowanych sprawach w sposób prosty i zrozumiały.
Kardynał podkreślił także, że ks. prof. Józef Tischner miał „bardzo wysoko postawiony szacunek dla prawdy”. Przywołał słowa Jezusa: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. – Do wolności dochodzi się przez prawdę. Kiedy ks. prof. Tischner o tym mówił, wielu ludzi w Polsce myślało odwrotnie – że najpierw trzeba mieć wolność. Że dopiero żyjąc w wolnym kraju i mogąc funkcjonować na takim uniwersytecie, jak ten, który tutaj stworzyliście, człowiek będzie miał szansę dojść do prawdy – zauważył.
Na zakończenie metropolita krakowski podzielił się wspomnieniem z czasów licealnych, kiedy kupił wydaną w podziemiu książkę o najnowszej historii Polski. Jak mówił, wydał na nią wszystkie oszczędności, ponieważ prawda była wtedy czymś upragnionym i pociągającym. – Potem przyszła wolność i prawda przestała być intrygująca. A wtedy przez prawdę szliśmy do wolności – stwierdził kard. Grzegorz Ryś.
Na zakończenie historyk dr Roman Marcinek przedstawił historię budynku dawnego Seminarium Śląskiego przy al. Mickiewicza.
W wydarzeniu wziął udział Kazimierz Tischner, brat ks. prof. Józefa Tischnera oraz inni członkowie rodziny.