STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 43. PIESZA PIELGRZYMKA KRAKOWSKA NA JASNĄ GÓRĘ JUŻ ZA NIESPEŁNA DWA TYGODNIE

43. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę już za niespełna dwa tygodnie

6 sierpnia spod katedry na Wawelu wyruszy 43. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. O szczegółach jej koordynatorzy poinformowali na konferencji prasowej, która odbyła się w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.– To wielka radość, że kolejny raz nasza archidiecezja przygotowuje się, by wyruszyć pieszo na Jasną Górę. Cieszymy się, że ciągle jest ruch pielgrzymkowy i nie brakuje chętnych, którzy chcą poświęcić kilka dni swojego życia, swoich wakacji, by podjąć trud pielgrzymowania bez względu na pogodę, na warunki – mówił bp Robert Chrząszcz podkreślając duchowe motywacje pielgrzymów, którzy zdążają na spotkanie z Matką Bożą. – Pielgrzymowanie to chodzenie z wiarą na spotkanie z Maryją, a przez Nią to zbliżenie się do Pana Boga – dodał krakowski biskup pomocniczy, który w czasie konferencji prasowej otrzymał identyfikator „opiekuna pielgrzymki”.

Ks. Jacek Pierwoła, koordynator 43. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej przypomniał, że będzie przebiegała pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, na bazie którego przygotowywane są rozważania i konferencje. Zaznaczył, że na trasie pielgrzymki nie zabraknie tradycyjnych modlitw jak Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, różaniec, droga krzyżowa. Centralnym momentem każdego dnia będzie Eucharystia. Codziennie istnieje możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. – Aby wszyscy, którzy idą i podejmują ten fizyczny trud, doświadczyli go także na poziomie duchowym i aby objawiał swoje owoce wtedy, kiedy wrócą do swoich domów, środowisk, pracy – podkreślał ks. Jacek Pierwoła.

Andrzej Bac, współkoordynator PPK przypomniał, że krakowska pielgrzymka powstała w 1981 r., po zamachu na życie Jana Pawła II. Zaznaczył, że zwłaszcza na początku była zarówno demonstracją wiary, jak i społecznym sprzeciwem wobec władzy komunistycznej. – Z roku na rok pielgrzymka zmieniała swój charakter, ale jedno pozostało bez zmian: były to rekolekcje w drodze w intencji Ojca Świętego i ojczyzny, czyli w tych intencjach, które przyświecały powstaniu tej pielgrzymki – mówił Andrzej Bac. Odwołując się do słów abp. Marka Jędraszewskiego współczesne pielgrzymowanie na Jasną Górę nazwał „Ewangelią w drodze”. – To jest Ewangelia w drodze, którą my musimy świadczyć wśród tych osób, które mijamy w małych wioskach i miasteczkach, ale równocześnie dostrzegać dobro tych ludzi, którzy z roku na rok tak pięknie nas przyjmują – dodawał.

Pielgrzymi z Krakowa wyruszą 6 sierpnia, po Eucharystii sprawowanej w katedrze na Wawelu. Pielgrzymować będą w ośmiu wspólnotach – czterech z Krakowa (prądnicka, śródmiejska, podgórsko-wielicka i nowohucka) oraz czterech z terenu archidiecezji: V – Myślenice, Gdów, Dobczyce, Mszana Dolna, Niepołomice, VI – Skawina, Czernichów, Krzeszowice, VII – Chrzanów, Libiąż, Spytkowice, Zator, Trzebinia i VIII – Sucha Beskidzka. Z krakowską pielgrzymką na Jasną Górę podąża także grupa bocheńska. 

Każda z grup prowadzi zapisy w formie tradycyjnej i online. Zapisać można się także na trasie pielgrzymki. – Każdy może pielgrzymować tyle dni na ile czas mu pozwala – mówi Andrzej Bac. W pielgrzymowaniu można wziąć udział także na sposób duchowy. Tacy pielgrzymi rozważania i konferencje mogą śledzić na stronie internetowej www.pielgrzymkakrakowska.diecezja.pl i w mediach społecznościowych, a swoje intencje mogą przekazać drogą mailową: pielgrzymkakrakowska@diecezja.pl.

Ks. Jacek Pierwoła szacuje, że w tym roku w Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej weźmie udział około 5 tys. osób, czyli nieco więcej niż w latach ubiegłych, w którym pielgrzymka wróciła po ograniczeniach związanych z pandemią.

W czasie konferencji zaprezentowano też album „Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę 2010-2022”, który jest zapisem oraz udokumentowaniem pielgrzymkowych wspomnień z tego okresu. Jest to trzeci tom historii pielgrzymowania z Krakowa na Jasną Górę zawierający zdjęcia, program duchowy, wykazy służb, księży przewodników, homilii, konferencji, a także rozważań na Piesze Pielgrzymki Krakowskie odbywające się w tych latach.

Koordynator pielgrzymki zaprezentował też dwa wydawnictwa opisujące historię pielgrzymki i Biały Marsz z 17 maja 1981 roku zapisane w systemie Braille’a, które trafią do bibliotek, aby mogły z nich skorzystać osoby niewidome.

Całość albumu opracowała śp. Anna Krajewska. Jak poinformował ks. Jacek Pierwoła, nagroda jej imienia będzie wręczana osobom, które wyróżniły się szczególną pomocą dla pielgrzymów na trasie na Jasną Górę.

Konferencja prasowa przed 43. Pieszą Pielgrzymką Krakowską na Jasną Górę 24.07.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE