STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI NA WAWELU: POTRZEBA HEROICZNEJ PRACY, ABY POLSKA ZMARTWYCHWSTAŁA

Abp Marek Jędraszewski na Wawelu: Potrzeba heroicznej pracy, aby Polska zmartwychwstała

– Potrzeba heroicznej pracy, która przyniesie plon obfity, aby Polska prawdziwie zmartwychwstała – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w katedrze na Wawelu sprawowanej w 74. rocznicę urodzin śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że wszystkie dzisiejsze czytania łączy wspólny schemat. Najpierw opisana jest trudna sytuacja ludzi, na którą Bóg reaguje litością i współczuciem, ale także okazuje realną pomoc: wyzwala Izraelitów z niewoli egipskiej, ustanawia pasterzy dla zagubionych ludzi a także daje Swojego Syna, aby wyzwolił człowieka z niewoli grzechu. Boża pomoc sięga także w przyszłość, bo człowiek ma nadzieję na zbawienie. – Ta nadzieja wyznacza treść naszej teraźniejszości. Ta teraźniejszość ma sens, ma zapowiedź zwycięstwa – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że między tak naszkicowanymi przeszłością i przyszłością trwa aktualnie czas Kościoła.

W tym kontekście wskazał na potrójne zmaganie: o osobistą świętość, o zbawienie i o ojczyznę. Zaznaczył, że w tym ostatnim obszarze nie wystarczy myśleć o pewnej przestrzeni, ale przede wszystkim o wymiarze pewnej wspólnoty, bez której nie można zrozumieć ojczyzny. To zmaganie ma bardzo konkretny kształt – dotyczy wolności i suwerenności, rodzin i przyszłości dzieci. Podkreślił, że w tych zmaganiach Bóg jest z ludźmi. Dodał, że tam, gdzie jest zmaganie, jest też wysiłek a niekiedy wielkie cierpienie. Zwrócił uwagę, że jeżeli te cierpienia są złączone z cierpieniami Chrystusa, to mają sens, budują wspólne dobro – dobro Kościoła.

– Tym, co sprawiało i sprawia, że Polska ciągle wstaje ze swych słabości, ze swoich klęsk, że jest ciągle na nowo silna, pełna żywotności budzącej podziw, a niekiedy zazdrość ze strony innych jest heroiczna śmierć jej synów i córek – mówił abp Marek Jędraszewski wskazując na przykład wodzów i przywódców, których prochy spoczywają na Wawelu. W tej „szczególnej sztafecie pokoleń” metropolita wskazał na księcia Józefa Poniatowskiego, gen. Władysława Sikorskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Ich ofiara życia stawała się jakże ważnym punktem odniesienia, jakże silnym natchnieniem dla kolejnych pokoleń, by walczyć, by cierpieć, by być gotowym dać najwyższe świadectwo, ciągle z nadzieją, że zmartwychwstanie – podkreślił metropolita krakowski zaznaczając, że w tych zmaganiach i cierpieniach łączonych z ofiarą Chrystusa kształtuje się chrześcijańska i polska tożsamość.

W aktualnej społecznej sytuacji pełnej kłamstw, pogardy, oszczerstw i słów nie mających nic wspólnego z chrześcijaństwem arcybiskup wskazał na konieczność heroicznej pracy, która ma nawiązywać do ofiary narodowych bohaterów, którzy nie wahali się dać świadectwa prawdzie swoim słowem i życiem. – Jakże potrzebna jest ta praca, by przyniosła plon obfity, aby Polska prawdziwie zmartwychwstała – mówił metropolita nawiązując do poezji Cypriana Kamila Norwida.

Po Mszy św. w katedrze odbył się koncert w hołdzie śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W liturgii wzięli udział wicepremierzy i ministrowie polskiego rządu, wicemarszałkowie sejmu i senatu, parlamentarzyści – w tym prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, brat śp. Lecha Kaczyńskiego oraz córka zmarłego prezydenta – Marta Kaczyńska.

Msza św. w rocznice urodzin śp. Lecha Kaczyńskiego

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE