STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI W ZAKOPANEM-OLCZY: KOŚCIÓŁ JEST ŚWIĘTY WIARĄ I MOCĄ LUDZI

Abp Marek Jędraszewski w Zakopanem-Olczy: Kościół jest święty wiarą i mocą ludzi

- Kościół jest święty wiarą prostych ludzi, którzy wiedzą, gdzie jest prawda i prawdziwa miłość. Kościół jest święty mocą tych wszystkich ludzi, którzy umieją poświęcać się każdego dnia dla dobra drugiego człowieka. Kościół jest święty mocą tych, którzy idą za słowami Jezusa i zawsze mówią „tak, tak”, wobec dobra, „nie, nie” wobec kłamstwa i zła - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy świętej odpustowej w parafii Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy.Uroczystą Eucharystię poprzedził parafialny orszak banderii konnej i powozów. Metropolita krakowski zwrócił uwagę na piękne stroje zgromadzonych, które mówią o miłości do tej ziemi i do Boga. – Mam w sobie szczególną wdzięczność, że zawsze jest w was ten szczególny duch łączenia góralszczyzny, pięknej tradycji z przywiązaniem do Kościoła, który nieustannie głosi ludziom prawdę o Bogu – powiedział i podziękował zebranym za miłość do siebie nawzajem i całej ojczyzny. Podkreślił także, że odwiedzający to miejsce mogą zaczerpnąć z tego, co najbardziej polskie. – Niech Matka Najświętsza, okazująca swą pomoc w Cudownym Medaliku, będzie dla was umocnieniem na każdy dzień – dodał.

Na początku liturgii głos zabrał proboszcz parafii, ks. Jacek Lasoń CM, który powitał metropolitę krakowskiego oraz przedstawicieli władz samorządowych. Podkreślił, że ten rok jest wyjątkowy dla całej parafii, która trwa w nowennie poprzedzającej jubileusz 200. rocznicy objawień Matki Bożej św. Katarzynie Laboure. – Od 35 lat przychodzimy do świątyni, w której Bóg udziela nam swych darów, karmi Swym Ciałem, obdarza miłosierdziem. Ta świątynia jest znakiem naszej wiary i wspólnym domem, gdzie spotykamy się jako Kościół. Żywą świątynią Boga, a naszą Matką, jest Najświętsza Maryja Panna Objawiająca Cudowny Medalik – podkreślił i powiedział, że zebrani dziękują za dotychczasowe łaski.

Przedstawiciele Rady Parafialnej podziękowali arcybiskupowi za jego obecność i życzyli opieki Matki Bożej. Ofiarowali mu także obraz przedstawiający św. Annę z Matką Bożą.

W homilii metropolita przypomniał książkę papieża Benedykta XVI, opublikowaną po jego śmierci. Jest to zbiór artykułów na temat tego, czym jest chrześcijaństwo i Kościół. Ojciec Święty miał życzenie, żeby była ona traktowana jako pośmiertny testament. Papież pisał w niej o tym, że chwasty w Kościele rzucają się w oczy, pole jednak pozostaje polem Bożym i znajduje się na nim także Boży zasiew. Ojciec Święty odwoływał się także do wizji tryumfu Baranka, gdy szatan zostanie strącony do czeluści.

Papież Benedykt XVI mówił, że w dziejach ludzkości szatan szydzi z człowieka, oczerniając piękno i wspaniałość świata. – Oskarżając Kościół o złe rzeczy, szatan chce doprowadzić do tego, by ludzie odeszli od Kościoła, zwątpili w niego. Za tym wszystkim kryje się jeszcze idea, by ludzie stworzyli Kościół na swój obraz, podobieństwo i miarę – zauważył arcybiskup. Benedykt XVI w ostatnich latach życia mówił, że bierze do serca to, co Jezus powiedział Piotrowi: „Zejdź mi z oczu szatanie, gdyż nie myślisz po Bożemu, ale po ludzku”. Papież wiedział, że musi głosić prawdę o Bogu nie po ludzku, lecz po Bożemu.

W 1968 r. Joseph Ratzinger wydał książkę „Wprowadzenie do chrześcijaństwa”. Zdobyła ona wielkie uznanie ze względu na jasność wykładu i miłość do Kościoła. Przyszły papież pisał, że Kościół jest święty, ponieważ Bóg daje mu dar świętości. Rozumieją go i czują ludzie prawdziwie wierzący. Kościół jest w tych, którzy wierzą i przyjmują dar wiary. On walczy o świętość, ale ta walka może być owocna tylko wtedy, gdy ją ożywia dar miłości. Benedykt XVI podkreślał, że kłamstwu diabła należy przeciwstawiać całą prawdę: w Kościele istnieje zło, ale jest w nim wielu ludzi, którzy cierpią, są świadkami Boga i męczennikami. W swym duchowym testamencie papież emeryt mówił, że należy być czujnym, by zobaczyć świadków Boga, który naprawdę Go kochają. Odkrywanie żywego Kościoła jest wspaniałym zadaniem, które umacnia i pozwala na nowo weselić się wiarą.

Metropolita krakowski zaznaczył, że słowa papieża wpisują się w święto odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik. Niepokalana Maryja objawiła swój medalik św. Katarzynie Laboure w bardzo trudnym czasie i przygotowała ją do walki o prawdę, którą Maryja chciała przekazać światu. Był to moment, gdy w Kościele trwały dyskusje nad prawdą o Niepokalanym Poczęciu i objawienia, których dostąpiła św. Katarzyna, były przełomowe. W 1917 r. Maksymilian Maria Kolbe zrozumiał, że aby zwyciężyć zło, które zagraża Kościołowi, należy wrócić do prawdy zawartej w Cudownym Medaliku. Wskazywał on, że Niepokalana jest potężniejsza od zła i zmiażdży szatana. – Nie dajmy się oszukać szatanowi. Nie dajmy sobie wmówić, że w Kościele jest tylko zło. Nie pozwólmy, by to co piękne w naszej wierze, zostało przez złego ducha wyrwane z naszych serc. Kościół jest święty, mimo że mamy świadomość swej słabości i grzechów. Jest święty, bo założył go Chrystus – Boży Syn, by prowadzić wszystkich za pomocą sakramentów świętych do zbawienia. Kościół jest święty wiarą prostych ludzi, którzy wiedzą, gdzie jest prawda i prawdziwa miłość. Kościół jest święty mocą tych wszystkich ludzi, którzy umieją poświęcać się każdego dnia dla dobra drugiego człowieka. Kościół jest święty mocą tych, którzy idą za słowami Jezusa i zawsze mówią „tak, tak”, wobec dobra „nie, nie” wobec kłamstwa i zła – zauważył na koniec metropolita.

Po Mszy św. miała miejsce procesja eucharystyczna, w czasie której strażacy nieśli figurę Matki Bożej Niepokalanej. Następnie w auli pod kościołem wystąpił Zespół Giewont.

Przygotowanie duchowe do odpustu parafialnego trwało od piątku do soboty. Prowadził je ks. Marek Bednarek CM.

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy 23.07.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE