STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: KSIĘGA POCIESZENIA. ROZWAŻANIE NA UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP, ROK A

Dobra Nowina: Księga pocieszenia. Rozważanie na uroczystość Wniebowzięcia NMP, Rok A

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

Pierwsze czytanie, które będziemy słuchać w ten uroczysty dzień, pochodzi z Księgi Apokalipsy św. Jana Apostoła. Bardzo ciekawa to księga, księga niezwykła. Rzadko ludzie po nią sięgają, by ją czytać, choć tak mocno przecież wrosła ona w naszą kulturę, nie wspominając o wierze. Niemal codziennie używamy słów lub porównań z tej księgi, często nie wiedząc o tym nawet. Wydaje się ona tak niezrozumiała, tak przepełniona tajemniczymi obrazami i niezrozumiałymi dla nas symbolami, że już po pierwszych wersetach przychodzi myśl: „Eee…, nic nie rozumiem… Zostawię ją dla innych. Niech czytają ją mądrzejsi…” A szkoda, bo to księga niezwykła!

Niezwykła, bo to księga o nas. O naszym wczoraj, dziś i jutro. Apokalipsa jest księgą, która dzieje się na naszych oczach i księgą, która mówi o naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. I choć niektóre jej zdania czy obrazy mogą przerażać, to tak naprawdę jest to księga POCIESZENIA, księga NADZIEI. To najbardziej chyba „optymistyczna” księga w Piśmie Świętym!

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska