STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: STARA I NOWA WINNICA. ROZWAŻANIE NA XXVII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK A

Dobra Nowina: Stara i nowa winnica. Rozważanie na XXVII Niedzielę Zwykłą, Rok A

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

Już tyle razy słuchałem tej dzisiejszej Ewangelii i to przeważnie w towarzystwie tego samego pierwszego czytania z Księgi Izajasza, a i tak zawsze przykuwa mą uwagę jakaś dziwna… ślepota. Ślepota arcykapłanów i starszych ludu, bo to do nich Jezus kieruje przypowieść o winnicy. Przecież ci ludzie świetnie znali pisma Starego Testamentu, znali proroków, znali Izajasza, znali Psalm 80, doskonale rozumieli więc to, co Izajasz pisał, wiedzieli, czym jest winnica, Kto jest gospodarzem, co jest owocem, co jest żyznym pagórkiem, kim są dzierżawcy i mimo swej wiedzy jakby nie dopatrzyli się w ogóle analogii do swojej sytuacji.

Gdy Jezus zapytał ich, co pan winnicy zrobi ze sługami, którzy nie oddali należnego właścicielowi plonu, oni entuzjastycznie krzyknęli: „Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze”. Przecież aż chciałoby się im wykrzyczeć w twarz: „To właśnie wy jesteście tymi nędznikami, którzy zostaną marnie wytraceni! To was czeka wyrok, który właśnie wydaliście na nieuczciwych dzierżawców, bo to wy jesteście tymi nieuczciwymi rolnikami!”. A oni jakby tego w ogóle nie widzieli, albo jakby byli tak zaślepieni emocjonalnie, że nie potrafili dostrzec, że to przypowieść przeciw nim samym!

ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska