STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: ŻEBRACY MIŁOSIERDZIA. ROZWAŻANIE NA XXV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK A

Dobra Nowina: Żebracy Miłosierdzia. Rozważanie na XXV Niedzielę Zwykłą, Rok A

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus.

Kiedy byłem małym dzieckiem, wiele razy zastanawiałem się: „Panie Boże, jak to jest, że jeden żyje kilka lat, umiera i pewnie pójdzie do Nieba. Inny żyje 50 czy 60 lat, męczy się na tym świecie, a w końcu odchodzi i być może pójdzie do Nieba”. Przerażało mnie, że też mogę kiedyś trafić do Nieba — tego samego, do którego trafiają męczennicy, którzy walczyli z lwami na arenach, którzy oddawali życie za wiarę. Pytałem: „A co ja — mały człowiek — mogę takiego uczynić, żeby na to Niebo zasłużyć?”.

No właśnie. To była moja mentalność dziecka, która była mentalnością sklepikarza: muszę na coś zasłużyć. Muszę zapracować na Niebo i dopiero gdy wykonam odpowiednią pracę, odpowiednią liczbę dobrych uczynków zrobię tutaj na ziemi, to na nie zasłużę. Oczywiście, dzisiaj wiem, że na Niebo nie da się zapracować, że jest ono łaską i niezależnie od tego, jak długo człowiek żyje na tym świecie i ile uczyni dla Chrystusa, to i tak będzie ono darem jego bezinteresownej łaski. I o tym przypomina nam dzisiejsza Ewangelia.

ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska