STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „KREDKOBRANIE JUŻ PO RAZ CZWARTY. PAMIĘTAMY – POMAGAMY”

„Kredkobranie już po raz czwarty. Pamiętamy – pomagamy”

Do końca września trwa ogólnopolska akcja charytatywna Kredkobranie. Jest to czwarta edycja zbiórki przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych zainicjowana przez krakowską Fundację Ignatianum oraz Stowarzyszenie „Korzenie”. Patronat honorowy nad akcją objął abp Marek Jędraszewski.

„Kredkobranie już po raz czwarty. Pamiętamy – pomagamy”

Celem Kredkobrania jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary trafią na Litwę i Ukrainę – do polskich szkół oraz placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci i młodzież. Akcja ma pokazać zamieszkującym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z „Macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc. Pokazujemy, że dbamy o naszych Przyjaciół, Ambasadorów polskości na Kresach, przyszłych kustoszy polskich miejsc pamięci za wschodnią granicą. – Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Pamiętamy – pomagamy”; pamiętamy o naszym najmłodszym pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Pomagamy dbając o niezbędne wsparcie dla nich w postaci przyborów szkolnych i materiałów plastycznych niezbędnych na początku roku szkolnego – wyjaśnia Tomasz Konturek, koordynator akcji i zarazem jej pomysłodawca.

– Mimo pandemii, w zeszłym roku Kredkobranie znów okazało się rekordowe. Wielka zasługa w tym przede wszystkim naszych darczyńców, ale również naszych partnerów i patronów. Każdy z uczestników akcji staję się od razu jej ambasadorem, co nam jako organizatorom pokazuje, że warto kontynuować to dzieło – mówi Tomasz Konturek. – Zeszłoroczna edycja Kredkobrania skupiła uczniów – dzieci, młodzież i ich rodziców – z ponad 250 szkół w Polsce. Dzięki zebraniu ponad 80 tysięcy sztuk kompletów różnych przyborów szkolnych: kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, przyborów piśmienniczych i plastycznych itd., o wartości ponad 600 tys. zł., pomogliśmy prawie 1200 dzieciom z Litwy i Ukrainy. W akcję włączają się całe szkoły, poszczególne klasy, ale również środowiska, zakłady pracy i osoby indywidualne. – dodaje koordynator.

Przez cały wrzesień zbiórkę można prowadzić w swoich środowiskach. Do 8 października należy je dostarczyć osobiście, pocztą lub kurierem do siedziby Fundacji. Dary w  listopadzie trafią za wschodnią granicę do naszych Rodaków.

Patronat honorowy nad akcją objął m.in. ks. abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski, Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.

Regulamin akcji oraz informacje o Kredkobraniu można znaleźć na stronie www.kredkobranie.pl pod numerem telefonu: 785-042-119 lub kredkobranie@ignatianum.edu.pl Wpłat pieniężnych można dokonywać na konto Fundacji Ignatianum 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem Kredkobranie lub poprzez portal https://zrzutka.pl/29k4dw Zebrane fundusze przeznaczamy na zakup książek i lektur szkolnych oraz transport darów na Kresy.

Galeria

ZOBACZ TAKŻE