STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ŁAWKA PAPIEŻA FRANCISZKA

Ławka Papieża Franciszka

W niedzielę, 23 września o godz. 11:00 w Bazylice Franciszkanów w Krakowie odbędzie się Msza św. w intencji Ojca Świętego Franciszka.
O godz. 12.00 w Auli bł. Jakuba prezentacja nowej książki wydanej przez Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew” zatytułowanej „Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna”. Włoski autor Massimo Borghesi jako pierwszy dokonuje całościowej analizy formacji intelektualnej aktualnego Papieża, wskazując tych autorów i te dzieła, które wywarły szczególny wpływ na Jorge Mario Bergoglio, jezuitę, biskupa, kardynała, a teraz głowę Kościoła.

Następnie na Placu Franciszkańskim przed oknem papieskim inauguracja ławki „Proszę-dziękuję-przepraszam” upamiętniającej obecność Ojca Świętego w Krakowie.

Ławka kształtem odpowiada ławkom miejskim znajdującym się na Plantach. Ławka, przez umieszczone na niej słowa „dziękuję”, „proszę” i „przepraszam”, ma nawiązywać do zachęty Ojca Świętego  Franciszka skierowanej do osób zgromadzonych na Placu Franciszkańskim przed „oknem papieskim”, a za pośrednictwem mediów do wszystkich słuchających, do jak najczęstszego powtarzania tych słów w życiu codziennym.

Ławka została umieszczona na alejce prowadzącej od Plant w kierunku głównego wejścia do Bazyliki Franciszkanów, w miejscu, z którego dobrze jest widoczne okno papieskie.

Ma ona stać się materialnym przypomnieniem tego wydarzenia, o którym często przewodnicy krakowscy właśnie w tym miejscu mówią turystom.

Użycie motywów twórczości Wyspiańskiego (oparcie nawiązuje do nasturcji z polichromii Bazyliki) ma dodatkowo wzmocnić ten przekaz łącząc go z tym konkretnym miejscem Krakowa, jakim jest Bazylika św. Franciszka i Klasztor Franciszkanów.

 

O. Jan Maria Szewek OFMConv

 

ZOBACZ TAKŻE