STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ROZPOCZĘŁA SIĘ SZKOŁA CEREMONIARZA PARAFIALNEGO

Rozpoczęła się szkoła ceremoniarza parafialnego

23 września w Sanktuarium św. Jana Pawła II uroczystą Mszą św. rozpoczęła się tegoroczna edycja szkoły ceremoniarza parafialnego, na którą w tym roku zgłosiło się 120 kandydatów z wielu parafii naszej Archidiecezji.Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Kilanowicz, a homilię wygłosił ks. Artur Czepiel, archidiecezjalny duszpasterz służby liturgicznej. – Na początek naszej szkoły otrzymujemy Ewangelię o siewcy, który zasiewa ziarno. Ziarnem, które w nasze dłonie składa dzisiaj Jezus, jest dar tej szkoły. Jesteśmy tutaj po to, by ziarno naszych zainteresowań liturgicznych pomnożyć i pozwolić mu wydawać owoce w naszym życiu, a potem w naszych, parafialnych wspólnotach, w których posługujemy. Niech wzorem będzie nam dzisiejszy patron, święty Ojciec Pio. Na Msze, które celebrował przyjeżdżały tłumy. Bo on nie tylko liturgię sprawował, ale liturgią się modlił. Chcemy i my tak przeżyć czas szkoły ceremoniarza, by pogłębić nie tylko wiedzę, ale i wiarę. I by z wiarą, jak dzisiejszy patron przeżywać każdą, liturgiczną celebrację – mówił.

Po Mszy św. uczestnicy wzięli udział w wykładach. Szkoła ceremoniarza parafialnego obejmuje 10 sobotnich zjazdów, odbywających się w Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Krakowie. W czasie ich można wiele się dowiedzieć na temat Mszy św., przepisów liturgicznych, roku liturgicznego, sakramentów, historii i struktury Mszału Rzymskiego, muzyki kościelnej, uroczystych celebracji, triduum paschalnego, funkcjonowania zakrystii i organizacji zbiórek dla służby liturgicznej.

Bardzo ważną rolę odegrają tygodniowe warsztaty, na które uczestnicy wyjadą podczas ferii zimowych.  Zwieńczeniem Szkoły będzie dzień skupienia dla uczestników, przeżywany w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz uroczysta Eucharystia z błogosławieństwem nowych ceremoniarzy, celebrowana  15 czerwca 2024 roku.

Warto dodać, że szkoła cieszy się nadal niesłabnącym zainteresowaniem. Najlepsze świadectwo wydają ci, którzy ją ukończyli. Tegoroczny absolwent, Łukasz Mroszczak z parafii Gronków, tak podsumowuje swój udział w zajęciach: „Szkoła Ceremoniarza Parafialnego była dla mnie bardzo wyjątkowym przeżyciem. SCP to nie tylko poznanie przepisów i konstytucji dotyczących liturgii, ale także czas do pogłębienia swojej wiary. Jedność pomiędzy wiarą a liturgią jest fundamentalnym elementem doświadczenia chrześcijańskiego. Szkoła Ceremoniarza Parafialnego doskonale integruje te dwie sfery, ukazując głębokie powiązania między wiarą, a praktyką liturgiczną. Liturgia nie jest jedynie zbiorem symbolicznych gestów czy uroczystości, lecz prawdziwym miejscem spotkania z Bogiem. Podczas kursu można poznać wiele ciekawych osób z różnych zakątków naszej archidiecezji. Tworzenie relacji z nimi, dzielenie się doświadczeniami i wzajemne wsparcie kształtuje nie tylko ścieżkę posługi w Kościele, ale także buduje szczere przyjaźnie, które przekraczają ramy samego kursu. Doświadczenia związane z SCP pozostaną ze mną na długo, nawet poza służbą przy Stole Pańskim”.

Organizatorem tegorocznej edycji szkoły jest ksiądz Artur Czepiel wraz z kadrą, która składa się z kilku ceremoniarzy pobłogosławionych w minionych latach. Wykłady prowadzą zaproszeni księża oraz starsi ceremoniarze. – Cieszę, że tak wielu młodych ludzi zdecydowało się wziąć udział w tegorocznej edycji naszej szkoły – mówi ks. Artur. – Dziękuję już teraz duszpasterzom, którzy ich o tym poinformowali i zainspirowali ich do udziału. Jestem także wdzięczny kadrze odpowiedzianych, jak i wszystkim kapłanom i świeckim, którzy podjęli się prowadzenia zajęć. Wierzę, że w czerwcu błogosławieństwo przyjmą młodzi ludzie, którzy będą wielkim wsparciem i pomocą dla swoich parafii i duszpasterzy. Aby tak się stało, proszę o modlitwę w intencji uczestników – dodaje.

Duszpasterstwo Służby Liturgicznej
Zdj. Jan Potoniec

 

ZOBACZ TAKŻE