STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „ŚW. JAN PAWEŁ II WIELKI: NA DRODZE CHRYSTUSA” – STACJA V

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – Stacja V

- Patrząc na przedziwne koleje swojego życia, a także na niezwykłe postaci świętych osób, z którymi czy to osobiście się spotykał, czy też dzięki historii odkrywał ich wielkość w trwających już prawie dwa tysiące lat dziejach Kościoła, Jan Paweł II dostrzegał przedziwną jedność Bożego ludu - pisze abp Marek Jędraszewski w rozważaniu stacji „Szymon z Cyreny pomaga Panu Jezusowi nieść Jego krzyż”. Piątą medytację nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” metropolita krakowski oparł o refleksje na podstawie poematu Karola Wojtyły „Profile Cyrenejczyka”.

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – Stacja V

Scena pomocy, jaką Szymon z Cyreny wyświadczył Panu Jezusowi w czasie drogi krzyżowej, opisana na kartach Ewangelii stała się przedmiotem refleksji Karola Wojtyły, spisanych w 1957 roku. Przyjęły one kształt poematu, noszącego tytuł „Profile Cyrenejczyka”.

– Patrząc na przedziwne koleje swojego życia, a także na niezwykłe postaci świętych osób, z którymi czy to osobiście się spotykał, czy też dzięki historii odkrywał ich wielkość w trwających już prawie dwa tysiące lat dziejach Kościoła, Jan Paweł II dostrzegał przedziwną jedność Bożego ludu. Dlatego w książce „Dar i tajemnica” pisał: „Dzisiaj widzę, jak bardzo to wszystko jest jednorodne, «jak bardzo znajdujemy się w obrębie promieniowania tego samego misterium»” – napisał abp Marek Jędraszewski w rozważaniu piątej stacji nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa”.

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – tak zatytułowane są rozważania drogi krzyżowej przygotowane przez abp. Marka Jędraszewskiego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły na nabożeństwo, które tradycyjnie w Niedzielę Palmową jest odprawiane w Nowej Hucie; oparte zostały na czternastu stacjach Męki Pańskiej porównanych z epizodami z życia Jana Pawła II.

Przygotowano także nagranie w formie podcastów. Lektorem biblijnych medytacji jest Bolesław Brzozowski aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a rozważania dotyczące życia Jana Pawła II odczytuje sam abp Marek Jędraszewski. Podcasty będą publikowane o godz. 21.37 przez czternaście kolejnych dni od 28 marca do 10 kwietnia.

W wersji drukowanej medytacje ukazały się w formie książki przygotowanej przez wydawnictwo Biały Kruk, które zilustrowało je dziełami sztuki religijnej i fotografiami św. Jana Pawła II autorstwa Adama Bujaka.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE