STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ŚWIĘCENIA BISKUPIE KS. ZDZISŁAWA BŁASZCZYKA

Święcenia biskupie ks. Zdzisława Błaszczyka

Pochodzący z Archidiecezji Krakowskiej ks. Zdzisław Błaszczyk przyjął dziś sakrę biskupią w Rio de Janeiro.

Święcenia biskupie ks. Zdzisława Błaszczyka

Święcenia biskupie odbyły się 25 stycznia 2020 r. w katedrze św. Sebastiana w Rio de Janeiro. Konsekratorami ks. Zdzisława Błaszczyka byli kard. Orani Joao Tempesta, arcybiskup Archidiecezji Rio de Janeiro, kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior Archidiecezji Krakowskiej oraz bp Roque Costa Souza, biskup pomocniczy Archidiecezji Rio de Janeiro.

Obecny w Rio de Janeiro kard. Stanisław Dziwisz podziękował za zaproszenie na uroczystości. – Wyrażam radość i pozdrowienie z Archidiecezji Krakowskiej, która zrodziła do kapłaństwa Księdza Zdzisława. Jego nominacja jest wielkim wyróżnieniem, w jego osobie, dla kapłanów, którzy zostali skierowani przez kard. Franciszka Macharskiego do pracy duszpasterskiej w Waszej Archidiecezji, jako wyraz współpracy naszych Kościołów. U początku tej współpracy był Kardynał Eugênio Sales, wielki przyjaciel Ojca Świętego Jana Pawła II – mówił krakowski metropolita senior.

Kard. Dziwisz podkreślił, że w dzisiejszej uroczystości duchowo łączy się Archidiecezja Krakowska, a szczególnie kapłani wyświęceni razem z Księdzem Błaszczykiem w 1994 roku, których liczna reprezentacja wzięła udział w dzisiejszej konsekracji, jako wyraz ich przyjaźni i duchowej jedności z Biskupem Konsekrowanym. 

– Pozdrawiam wszystkich obecnych na dzisiejszej uroczystości, wspominając wizyty Ojca Świętego w Waszym kraju a także Światowe Dni Młodzieży, w których miałem radość uczestniczyć. Życzę, aby Wasz Kościół był zawsze tak piękny jak Wasze miasto – mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Nowo konsekrowany biskup podziękował kard. Dziwiszowi, a także wszystkim kapłanom z Polski za obecność i wspólną modlitwę.

Ks. Zdzisław Błaszczyk urodził się 8 sierpnia 1969 r., pochodzi z Rudnika w parafii Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Dziekanowicach. Formację kapłańską oraz wyższe studia teologiczne odbywał w Wyższym Seminarium Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie w latach 1988-1994. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w dniu 14 maja 1994 r. w katedrze na Wawelu. Po święceniach przez cztery lata pracował jako wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach. Następnie przez dwa lata był wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie. W roku 2000 wyjechał na misje do Brazylii i podjął obowiązki duszpasterskie w Archidiecezji Rio de Janeiro. Od 2013 r. jest proboszczem parafii São Pedro do Mar.

Galeria

ZOBACZ TAKŻE