STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / UCZCIE SIĘ OD ŚW. JADWIGI MIŁOŚCI DO PANA JEZUSA – ZJAZD SZKÓŁ JADWIŻAŃSKICH

Uczcie się od św. Jadwigi miłości do Pana Jezusa – Zjazd Szkół Jadwiżańskich

- Święta Jadwiga pokazuje, jak wykorzystać dobrze dar młodości. Jak wykorzystać czas, jaki został dany każdemu z nas - mówił biskup Damian Muskus w katedrze na Wawelu podczas Zjazdu Szkół Jadwiżańskich. Nauczyciele i uczniowie placówek, którym patronuje św. Jadwiga, rokrocznie pielgrzymują do jej relikwii w wigilię jej liturgicznego wspomnienia.

Uczcie się od św. Jadwigi miłości do Pana Jezusa – Zjazd Szkół Jadwiżańskich

Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry, przypomniał zgromadzonej młodzieży słowa św. Jana Pawła II, wygłoszone podczas kanonizacji św. Jadwigi, 8 czerwca 1997 roku. Przywitał w ten sposób rzeszę prawie ośmiuset uczniów z niemal 30 szkół noszących imię świętej królowej.

– Dziękujmy Bogu za możliwość kształcenia, uczenia się, dorastania w polskiej szkole. Dziękując, prośmy o dar mądrości, który pozwoli nam rzeczywiście nam być świadkami naszego Pana Jezusa Chrystusa i świadkami tej tradycji, którą nosimy w sercach – zachęcał.

W czasie homilii biskup Damian zwrócił uwagę na trzy rzeczy, których można się nauczyć przy lekturze Ewangelii z dnia. Po pierwsze, nie jest właściwą postawą porównywanie siebie z innymi.
– W oczach Bożych wszyscy jesteśmy równi. Pan Bóg patrzy na nas z taką samą miłością. Nie ma lepszych, nie ma gorszych – tłumaczył.

– Druga nauka płynie z zachowania uczniów Jezusa, którzy po swojemu zinterpretowali słowa Mistrza i uczynili z tych słów rodzaj fałszywego newsa – dodał. Wyjaśniał, że nie istnieje coś takiego jak półprawda – prawda z dodatkiem fałszu, plotki, zmyślenia staje się kłamstwem. Nie można powtarzać nieprawdziwych informacji, ponieważ wypowiedzianych słów nie można już cofnąć.

Trzeci wniosek podany przez kaznodzieję dotyczy relacji człowieka z Jezusem.
– Jan uczy nas dzisiaj, że warto słuchać Jezusa, otwierać się na Jego słowa i próbować je zrozumieć i przyjąć – mówił.

Przykładem takiej relacji jest św. Jadwiga Królowa.
– Dzięki temu, że przylgnęła do Niego, że był jej Mistrzem i Przyjacielem, wypełniła swoje zadanie jak mogła najlepiej. A owoce jej życia przetrwały całe pokolenia i wciąż służą dobru wielu ludzi i wielu społeczeństw – kontynuował.

– Ona pokazuje, jak wykorzystać dobrze dar młodości. Jak wykorzystać czas, jaki został dany każdemu z nas. Nie żyła długo, ale każdą minutę swojego życia wypełniła znaczeniem – podkreślał biskup. Zachęcał, aby za jej przykładem nie czekać na dorosłość ani na lepszy czas do czynienia dobra, ale jak najlepiej wykorzystywać czas tu i teraz.

– Nie przestawajcie czerpać z tego wzoru i uczcie się od św. Jadwigi miłości do Pana Jezusa, słuchania Jego słów i wypełniania swojego życia służbą dla dobra innych – zakończył.

Po błogosławieństwie zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu wiedzy na temat świętej Jadwigi. Zwycięzcom bp Muskus wręczył nagrody. Następnie przed relikwiami św. Jadwigi oraz czarnym krzyżem została odśpiewana litania, a delegaci szkół złożyli kwiaty.

– Św. Jadwiga jest dla młodzieży, dla dzieci wzorem nie tylko miłości Ojczyzny, ale i służby dla niej, pełnienia woli Bożej i pomocy potrzebującym – tłumaczy rolę św. Jadwigi jako patronki szkoły s. Małgorzata, katechetka w Szkole Podstawowej nr 82 na osiedlu Kalinowym. Wtórują jej uczniowie:
– Miała dobre serce, jak bardzo chciała pomagać ludziom i tak jakby nie pomijała osób biedniejszych i zawsze starała się im pomóc – mówi Ola.
– Pomagała ludziom i ufundowała Uniwersytet Jagielloński – dodaje Kuba.

FOTORELACJA

Dawid Bujas OFMConv | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE