STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 43. PIESZA PIELGRZYMKA KRAKOWSKA „WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY”. WSPÓLNOTA III – PODGÓRSKO-WIELICKA

43. Piesza Pielgrzymka Krakowska „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Wspólnota III – Podgórsko-Wielicka

Krok po kroku zbliża się wyjątkowy czas, w którym odbywa się Piesza Pielgrzymka Krakowska. W tym roku wyruszy już po raz 43., a rozpocznie się tradycyjnie 6 sierpnia w Katedrze na Wawelu.Na pielgrzymkę można zapisywać się stacjonarnie oraz w formie online. Pielgrzymom, którzy w tym roku wyruszą w drogę do Matki Bożej Częstochowskiej, będzie towarzyszyło hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Przez 6 dni pielgrzymowania pokonają wiele kilometrów, by oddać hołd Matce Bożej Częstochowskiej i 11 sierpnia pomodlić się przed Jej Cudownym Obliczem.

Pielgrzymi będą pokonywali odcinki w VIII wspólnotach, które wyruszą z różnych części naszej Archidiecezji. Dziś prezentujemy III Wspólnotę, w której przewodnikiem jest ks. Paweł Głowacz.

Wspólnota III – Podgórsko-Wielicka

Wspólnota odznacza się dużą różnorodnością. Pielgrzymi, wyruszając w drogę, skupieni są od kilku lat w czterech grupach, gdzie gromadzą się ludzie z Krakowa, Wieliczki, Strumian, Bolechowic, Białego Kościoła czy też innych okolicznych i zaprzyjaźnionych miejscowości. Wśród uczestników można znaleźć tych, którzy co roku przeżywają czas rekolekcji w drodze, jak i idących po raz pierwszy ku Jasnej Górze. Nie brakuje wytrawnych pielgrzymów jak i małych dzieci, których rodzice podejmują trud wspólnej drogi. Na trasie korzystamy z gościnności ludzi podczas noclegów, a nieraz też w czasie postoju. Śpimy zazwyczaj w szkołach, remizach, na plebanii czy w kościele.

Trasa przebiega poza wyjątkami mniej uczęszczanymi drogami, by móc w miarę możliwości przeżywać rekolekcje w drodze. Podczas wędrówki wspólnie się modlimy, śpiewamy czy wsłuchujemy w słowa duchowych rozważań. Dzienna trasa to ok. 30 km w kilku etapach, by każdy mógł fizycznie znieść trudy drogi. Podczas kilku postojów można nabrać sił oraz posilić się na dalszą wędrówkę.

Dla wytrwałych rozgrywany jest mecz piłki nożnej okraszony wybitnym i fachowym komentarzem. Wieczorami przez wspólną modlitwę czy też zabawę podsumowujemy to, co wydarzyło się danego dnia i szukamy możliwości spotkania z Bogiem. By można było duchowo pielgrzymować z 3 wspólnotą troszczymy się o przekaz za pośrednictwem mediów. Warto wspomnieć o jednej z grup, która poprzez pokutny charakter modli się podczas drogi w  intencji trzeźwości narodu, za osoby wyzwolone, alkoholików i ich rodziny. Skupia ona przede wszystkim członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Grupa 17
Patronką grupy jest św. Kinga, przewodnikiem – ks. dr Grzegorz Godawa. Grupa jest wspólnotą otwartą. Pielgrzymują w niej pątnicy z różnych parafii Krakowa i okolic, ale także z innych rejonów Polski. Wiekowo grupa zróżnicowana. Szczególnymi pielgrzymami są osoby niepełnosprawne oraz dzieci. Wspólnota spotyka się raz do roku na dniu skupienia – postoju. Różnorodność grupy buduje atmosferę sprzyjającą przeżywaniu „rekolekcji w drodze”.

Zapisy tradycyjne do Grupy 17:

– Parafia MB Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mistrzejowicach; kancelaria od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-9.00 i 17.00-18.00;

– Parafia św. Mikołaja, ul. Kopernika 9; kancelaria, poniedziałek, środa, piątek w godz. 16.30-17.30, wtorek i czwartek w godz. 9.30-11.00;

– Parafia św. Mikołaja w Białym Kościele, wg. ogłoszeń parafialnych.

Grupa 18
Patronami grupy są św. Jan Paweł II i św. Siostra Faustyna. Grupę stanowi młodzież Oazowa, młodzież parafialna oraz rodzice i starsi. Wspólnota modli się o wiarę w swoich rodzinach, o dobre wybory w młodzieńczym życiu oraz w intencjach ludzi, którzy nie wybrali się na pielgrzymkę, ale prosili o modlitwę.

Zapisy tradycyjne do Grupy 18:

– Parafia Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Nowym Prokocimiu, w lipcu każda niedziela po Mszy o godz. 11.00 i 19.15 w przedsionku kościoła.

Grupa 19
Patronem grupy jest św. Maksymilian Maria Kolbe, przewodnikami – ks. Mirosław Żak oraz ks. Dariusz Guziak. Grupa pokutna modląca się w intencji trzeźwości narodu, skupia członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Modli się za osoby wyzwolone, za alkoholików i ich rodziny.

Zapisy tradycyjne do Grupy 19:

– Parafia św. Józefa w Krakowie-Podgórzu, zapisy bezpośrednio u ks. Przewodnika (ks. Mirosław Żak), tel. 501 418 612, mail: mzak@diecezja.krakow.pl.

Grupa 20
Patronem grupy jest Najświętsza Rodzina, przewodnikiem – ks. Mirosław Dziedzic. Grupę charakteryzuje wyjątkowe zaangażowanie w pielgrzymkowy śpiew.

Zapisy tradycyjne do Grupy 20:

– Parafia Najświętszej Rodziny w Krakwie-Nowym Bieżanowie, zapisy w lipcu w godzinach otwarcia kancelarii parafialnej.

Grupa 21
Patronem grupy jest św. Klemens. Głównym nurtem grupy jest wyznawanie wiary przez muzykę i śpiew. Intencje pielgrzymowania: za ojczyznę, Kościół, za młodzież i rodziny.

Zapisy tradycyjne do Grupy 21:

– Parafia św. Klemensa w Wieliczce, zapisy od 11 lipca w sklepie Pod dzwonami w godzinach otwarcia.

Grupa 22
Patronami grupy są święci Apostołowie Piotr i Paweł, przewodnikiem – ks. Mateusz Podczerwiński. Grupa młoda ciałem i duchem. Gromadzi pielgrzymów z dekanatu bolechowickiego oraz okolic. Pielgrzymi modlą się w intencji powołań do kapłaństwa i życia zakonnego oraz do życia w rodzinie.

Zapisy tradycyjne do Grupy 22:

– Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach, od niedzieli 3 lipca w zakrystii kościoła.

Grupa 23
Grupie patronuje Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny, przewodnikiem jest ks. Michał Korman. Hasło grupy brzmi: “Od Mamy wraca się lepszym…”. Grupa radosna i rozśpiewana, co wyrażają charakterystyczne żółte koszulki i słoneczniki.

Jak się zapisać online?

  1. Zapisy online trwają w dniach 15 czerwca – 4 sierpnia.
  2. Po zapisaniu się na pielgrzymkę w formie online pielgrzymi w dniach 1-5 sierpnia w bazach wspólnot będą mogli odebrać materiały. Osoby zapisane w formie online podczas odbioru materiałów powinny pokazać potwierdzenie otrzymane na maila.
  3. W przypadku konieczności rezygnacji z udziału w 43. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej informację taką należy zgłosić bezpośrednio do przewodnika danej wspólnoty.

FORMULARZ ZAPISÓW → kliknij tutaj

IMG_1919

Zachęcamy do obejrzenia materiałów Archidiecezji Krakowskiej z 40. 41. i 42. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

ZOBACZ TAKŻE