STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PIELGRZYMKOWE ESPRESSO #1

Pielgrzymkowe espresso #1

Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę wyrusza w drogę – tradycyjnie, od lat i niezmiennie pielgrzymi pierwsze kroki na szlaku stawiają 6 sierpnia, w Święto Przemienienia Pańskiego. Co łączy Przemienienie Jezusa na Górze Tabor z pielgrzymowaniem?
Jezus zabrał ze sobą Piotra, Jakuba i Jana. Cudu dokonał nie wobec całej ludzkości, czy nawet wszystkich swoich uczniów, ale ukazał się wybranym, osobno. Pielgrzymka jest wspólnotą, jednak Bóg działa na każdego jej uczestnika indywidualnie. Dodatkowo każdy kto idzie na Jasną Górę musi coś zostawić – pójść od… Są tacy, którzy na pielgrzymkę specjalnie biorą urlop. Inni zostawiają na ten czas rodziny, znajomych, zainteresowania. Czasem na pielgrzymkę można pójść, by choć na moment odejść od codziennych problemów. Nie jest to jednak ani wakacyjny wypad, ani ucieczka od odpowiedzialności, ani zostawianie kłopotów innym do rozwiązania. Pielgrzymka to wędrowanie ku… Ku pogłębieniu relacji z Bogiem, poznaniu Go takim jakim jest, odkryciu Pana w drugim człowieku.

Na Górze Tabor Jezus mówił przez znaki – przypadkowi nie pozostawił niczego: od miejsca swojego Przemienienia poczynając, na głosie Ojca, który usłyszeli uczniowie kończąc. Czy w czasie pielgrzymki potrafimy dostrzec znaki od Boga? On objawia się przez wiele symboli. Warto zatem być uważnym na to co się dzieje: na każdą osobę, rozmowę, gest, przydrożną kapliczkę, piękno przyrody…To w nich ukaże się nam Bóg.

Playlista rekolekcji „Pielgrzymkowe espresso

ks. Jan Jelonek | Archidiecezja Krakowska
ZOBACZ TAKŻE