STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „POLA NADZIEI” PRZY FRANCISZKAŃSKIEJ 3

„Pola Nadziei” przy Franciszkańskiej 3

Na dziedzińcu krakowskiej kurii miało miejsce niezwykłe wydarzenie – jesienne sadzenie żonkili w ramach akcji „Pola Nadziei” Hospicjum św. Łazarza. Wydarzenie swoim honorowym patronatem objął arcybiskup Marek Jędraszewski, który wraz z dziećmi zasadził cebulki kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

„Pola Nadziei” przy Franciszkańskiej 3

– Te żonkile są znakiem nadziei, że mimo trudów, przemijania i odchodzenia, nie całkiem umrzemy, że nasze życie przemija, ale się nie kończy i że kiedyś jako takie wspaniałe kwiaty znajdziemy się w domu Miłosiernego Ojca w Niebie – mówił metropolita krakowski, dziękując dzieciom i towarzyszącym im wychowawcom, którzy przybyli w środowe popołudnie na ul. Franciszkańską 3, aby wraz z nim włączyć się w tę akcję.

Arcybiskup przypomniał również, że w liturgii wspominamy dziś Świętych Aniołów Stróżów i zaapelował, aby każdego dnia wsłuchiwać się w ich głos. – Od tego, czy słuchamy naszego Anioła Stróża, zależy to, jak wygląda całe nasze życie – podkreślał metropolita krakowski.  – Jestem przekonany, że dzisiaj ten głos mówi nam, aby tworzyć „Pola Nadziei” – dodał na zakończenie abp Marek Jędraszewski.

„Pola Nadziei” to akcja organizowana przez Hospicjum św. Łazarza. Jej celem jest zebranie funduszy na utrzymanie hospicjum oraz uwrażliwienie społeczeństwa na człowieka terminalnie chorego. Znakiem rozpoznawczym „Pól Nadziei” jest żonkil – międzynarodowy symbol nadziei.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Łazarza” istnieje od 1981 roku i od początku zajmowało się organizowaniem opieki dla chorych oraz sukcesywnym wcielaniem w życie idei budowy domu hospicyjnego, który otwarto w 1996 roku. Hospicjum św. Łazarza oprócz oddziału stacjonarnego (40 miejsc), posiada także Hospicjum Domowe, gdzie obejmuje opieką terminalnie chorych przebywających w domach. W ramach Hospicjum św. Łazarza jest także prowadzona, Poradnia Obrzęku Limfatycznego, Pomoc Psychologiczna, Zespół Wsparcia Osieroconych, Poradnia Medycyny Paliatywnej oraz Klub dra Jana Deszcza dla osób samotnych, wdów, wdowców oraz konsultacje z medycyny paliatywnej dla lekarzy.

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska

 

_DSC0323

ZOBACZ TAKŻE