STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / SPOTKANIE OPŁATKOWE ZAKOPIAŃSKIEGO “SOKOŁA”

Spotkanie opłatkowe zakopiańskiego “Sokoła”

W sobotę 11 stycznia abp Marek Jędraszewski wziął udział w spotkaniu opłatkowym Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Zakopanem. W czasie uroczystości metropolita krakowski poświęcił pomnik druha Franciszka Marduły, odsłonięty z okazji 125-lecia istnienia zakopiańskiego gniazda towarzystwa. 

Spotkanie opłatkowe zakopiańskiego “Sokoła”

Spotkanie rozpoczęło się na placu przed kinem “Sokół”, gdzie mieści się siedziba organizacji. Po obrzędzie poświęcenia pomnika, odsłoniętego w listopadzie zeszłego roku, druhowie i druhny złożyli wieńce, upamiętniając postać zasłużonego Sokolnika, wybitnego lutnika, pedagoga, trenera i reprezentanta Polski w kombinacji norweskiej. 

Dalsza część uroczystości odbyła się w miejscu szczególnym dla zakopiańskiego “Sokoła” i całego Podhala – w zabytkowej karczmie “U Wnuka”, najstarszej restauracji na Podhalu, zbudowanej w roku 1870 przez Jana Krzeptowskiego, wpisanej do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Po oficjalnym powitaniu gości przez prezesa zakopiańskiego Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół” Stanisława Mardułę, odbyła się ceremonia zaprzysiężenia nowych Sokolników, w których gronie znalazł się m.in. o. Mateusz Jacukiewicz, przełożony wspólnoty dominikanów mieszkających w Domu św. Jana Pawła II na Wiktorówkach. 

Po złożeniu przysięgi przez nowych członków, abp Marek Jędraszewski pobłogosławił opłatki i złożył zebranym życzenia. Dziękował także Sokolnikom za ich udział w kultywowaniu tradycji, poczucia patriotyzmu, przejawiającego się w sposób szczególny w pracy z młodzieżą i działalności sportowej.

Spotkanie zakończyło tradycyjne kolędowanie.

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół” powstało w 1867 roku we Lwowie. Za cele „Sokoła” postawiono podtrzymywanie i rozwijanie świadomości narodowej, podnoszenie sprawności fizycznej polskiej młodzieży, popularyzację sportów letnich i zimowych, wyrabianie tężyzny fizycznej i sił moralnych. Idea oparta o sentencję rzymskiego poety Juwenalisa „W zdrowym ciele zdrowy duch” zyskała wielu zwolenników, a „gniazda sokole” pojawiały się na terenie całej okupowanej Rzeczypospolitej – w miastach i na wsiach. W okresie międzywojennym towarzystwo zrzeszało kilkadziesiąt tysięcy członków. Podczas wojny Sokolnicy byli prześladowani i mordowani, a w czasach komunizmu organizacja została zdelegalizowana. Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół” reaktywowano po roku 1989.  Zakopiańskie gniazdo w roku 2019 świętowało 125-lecie założenia towarzystwa na Podhalu.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE