Ministranci, lektorzy, komentatorzy i członkowie chóru również spełniają prawdziwą funkcję liturgiczną. Niech więc wykonują swój urząd z tak szczerą pobożnością i dokładnością, jak to przystoi wzniosłej posłudze i odpowiada słusznym wymaganiom Ludu Bożego.
Należy więc starannie wychować te osoby w duchu liturgii oraz przygotować do odpowiedniego i zgodnego z przepisami wykonywania przypadających każdemu czynności. (KL 29)
Do posługi ministranta słowa Bożego mogą być dopuszczeni chłopcy po ukończeniu szkoły (kursu przygotowawczego). Organizowaniem kursów zajmuje się Archidiecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej poprzez Dekanalnych Duszpasterzy Młodzieży i przy pomocy księży z dekanatu. Kurs winien się odbywać według obowiązującego w całej Archidiecezji programu. Księża Dziekani proszeni są o patronat nad dekanalnymi kursami.
W Archidiecezji Krakowskiej kursy przygotowujące do posługi ministranta Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym powinny odbywać się co roku w każdym dekanacie tylko w parafii, będącej siedzibą dekanatu. Kurs trwa od jesieni do Wielkanocy włącznie. Spotkania odbywają się raz na miesiąc (w sobotę).
Na kurs mogą zostać wysłani ministranci najwcześniej po 6 klasie szkoły podstawowej, którzy wyróżniają się odpowiednim zachowaniem, gorliwością i posiadają odpowiednie warunki głosowe.
Przed kilku laty, z inicjatywy księdza Ryszarda Kilanowicza powstał zespół, zajmujący się przygotowaniem materiałów, które mają stać się pomocą i konkretnym narzędziem w przygotowaniu posługujących ministrantów do funkcji lektora (ministranta słowa Bożego). Materiały te można wykorzystać na spotkaniach wspólnych w dekanatach, parafiach lub udostępniać on-line jak również polecać do indywidualnego zapoznania się przez każdego uczestnika liturgii z treściami, które zawierają.
Prezentacje zostały opracowane na podstawie przepisów i ksiąg liturgicznych oraz na podstawie wieloletniego doświadczenia w posłudze liturgicznej przez następujący zespół:
ks. Tomasz Białoń
ks. Paweł Odziomek
an. Andrzej Kmiecik – parafia św. Jana Chrzciciela w Krakowie–Prądniku Czerwonym
an. Grzegorz Strzeboński – parafia św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach
cer. Tomasz Dmytrzak – parafia św. Marii Magdaleny w Kosocicach
cer. Filip Kuś – parafia św. Szczepana w Krakowie
cer. Michał Regiec – parafia św. Brata Alberta w Nowym Targu
cer. Filip Smoter – rektorat Boskiego Zbawiciela (Księża Salwatorianie) w Krakowie
ks. Ryszard Kilanowicz – ceremoniarz Archidiecezji Krakowskiej
Organizacja zajęć:
Dekanalny Duszpasterz Młodzieży otrzyma materiały do przeprowadzeni kursu. Na kurs lektorski składa się 7 zjazdów, w tym 6 merytorycznych oraz 1 egzaminacyjny.
W zakres kursu wchodzą następujące przedmioty:
1 – Podstawy Liturgii,
2 – Wprowadzenie do Pisma Świętego
3 – Formacja wewnętrzna,
4 – Śpiew kościelny,
5 – Dykcja,
6 – Sztuka sakralna.
Dekanalny kurs lektorski powinien zakończyć się Mszą świętą z pobłogosławieniem ministrantów do zaszczytnej funkcji lektora w zgromadzeniu wiernych.